Інтернет-видання «Дніпро.Головне»

У відповідь на істерику Аксьонова Україна на форумі ОБСЄ вкотре поклала відповідальність за воду в Криму на окупанта

CRIMEA, RUSSIA - APRIL 6, 2020: A person riding a bicycle on the dried out bottom of the Simferopol Reservoir. Minor rivers in the east of the Crimean Peninsula have dried out; since February 10, 2020, the supply of water to local residents has been limited, with cold water running in the mornings and evenings, and hot water available at weekends only. Sergei Malgavko/TASS (Photo by Sergei MalgavkoTASS via Getty Images)

Українська делегація на завершальному засіданні 28-го форуму ОБСЄ з економіки і довкілля нагадала, що «РФ як держава-окупант несе повну відповідальність» за доступ до прісної води в анексованому Криму. Про це в Twitter повідомляє Постійне представництво України при міжнародних організаціях у Відні.

Ми вже писали про те, як окупанти перекрили греблею річку й викачують воду. В окупованому Криму війська РФ перекрили земляною греблею річку Біюк-Карасу нижче Білогірського водосховища, утворивши ставок, з якого почали качати воду на потреби Сімферополя.

Крім того, українська делегація звернула увагу учасників до руйнівних наслідків російської збройної агресії для навколишнього середовища Донбасу і Криму – деградації ґрунтів, незаконного видобутку корисних копалин, викидів отруйних речовин, будівництва Керченського мосту, ситуації на шахті «Юнком», – повідомляє ua.krymr.

Московський гауляйтер захопленого РФ Криму Сергій Аксьонов просить Кремль порушити кримінальні справи проти українців, які перекрили Північно-Кримський канал.

“Перекривши Північно-Кримський канал, по якому більше двох мільйонів жителів півострова отримували понад 80% прісної води, Київ скоїв злочин. Це можна розцінювати як екоцид, як державний тероризм і спробу створити в регіоні масштабну гуманітарну катастрофу. І вже точно як грубе порушення основоположних прав людини. Вважаю, що в Росії проти організаторів водної блокади повинні бути порушені кримінальні справи. А там і до міжнародного трибуналу справа дійде”, – опублікувало ТАСС істерику Аксьонова.

В унісон з гауляйтером Аксьоновим заспівала й хамка-речниця МЗС РФ Марія Захарова – назвала припинення постачань дніпровської води на півострів «водною блокадою» і, що Київ «порушив свої правозахисні зобов’язання», закріплені в міжнародних документах щодо води для Криму.

Хоча раніше окупанти вихвалялися, що півострів не потребує постачань дніпровської води Північно-Кримським каналом. Оскільки погодні умови були сприятливими останніми роками, також були запаси з доокупаційних часів, але мілітаризація Криму й споживацьке ставлення до окупованих територій поступово призвели до катастрофи, за яку несе відповідальність окупант.

А ось тепер вони заявляють, що готуються до «найгіршого сценарію» з водопостачанням півострова, адже, як вони заявляють, що 2020 рік став найбільш посушливим за 150 років спостережень, тому Аксьонов припускає, що РФ визнає надзвичайною ситуацію з водопостачанням Криму.

Вже з 7 вересня, в Сімферополі, Бахчисараї та Сімферопольському районах через посуху і обміління водоймищ почався третій, найжорсткіший, етап обмежень подачі води.

Україна скористалася міжнародним майданчиком завершального засідання 28-го форуму ОБСЄ з економіки і довкілля для офіційної заяви – перший заступник міністра закордонних справ України Еміне Джеппар повідомила, що позиція МЗС України з питання водозабезпечення жителів Криму залишається незмінною. «РФ – країна окупант. РФ несе повну відповідальність за ситуацію в Криму», – сказала Джеппар.

Моніторингова місія ООН в Україні наполягає на тому, що з урахуванням анексії Кримського півострова, «РФ несе основну відповідальність за забезпечення доступу до води захищеним особам у Криму».

Українська влада неодноразово заявляла про те, що водопостачання анексованого Криму буде відновлене тільки після деокупації півострова.

Для довідки: Україна забезпечувала до 85% потреб Криму в прісній воді через Північно-Кримський канал, що з’єднує головне русло Дніпра з півостровом. Після анексії Криму Росією в 2014 році, постачання води на півострів припинили. Запаси води в Криму поповнюють із водосховищ природного стоку та підземних джерел. За заявами екологів, регулярне використання води з підземних джерел призвело до засолення ґрунту на півострові. Влада Криму регулярно закликає жителів півострова економити воду, – проінформувало ua.krymr.