У Верховній Раді зареєстровано проект закону про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо встановлення відповідальності за заклик до непокори.
Законпроект опубліковано на сайті ВР, його автором є депутат від “Блоку Петра Порошенка” Ірина Фриз, передає Телеканал новин 24.
“Слід зауважити, що найбільша активність щодо закликів до непокори припала на початкову фазу дестабілізації ситуації у Криму, а також у Донецькій та Луганській областях. Саме ці дії дозволили дезорієнтувати частину місцевих правоохоронних органів, захопити органи державної влади, зброю тощо”, – йдеться в пояснювальній записці.
За документом, завданням законопроекту є встановлення відповідальності за заклик до непокори, тобто заклик до відкритої відмови працівників правоохоронних органів, військовослужбовців Державної прикордонної служби України, Збройних сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України виконати законний наказ начальника.
Ціллю законопроекту є створення правових підстав для боротьби з проявами ведення гібридної війни, запобігання дезорієнтації особового складу правоохоронних органів, Державної прикордонної служби України, Збройних сил України,
Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України з боку ворога або його агентурної мережі, або колаборантів, а також попередження злочинів, що передбачені статтею 402 Кримінального кодексу України (непокора).
Так, за відмову працівника вище згаданих органів виконати законний наказ начальника у сфері захисту територіальної цілісності України, державного кордону, державного суверенітету, протидії збройній агресії пропонується карати позбавленням волі на строк до трьох років.
Зазначено, що ті самі діяння, якщо вони вчинені групою осіб або спричинили тяжкі наслідки, караються позбавленням волі на строк від трьох до семи років.
Також в статті зазначається, що заклик до непокори, що вчинений в умовах воєнного стану карається позбавленням волі на строк від восьми до десяти років.
Законопроектом передбачається, що кримінальна відповідальність наступає тільки у випадку, коли заклик до непокори стосується лише законного наказу начальника.
“Таким чином, законопроект дозоляє зберегти можливість уникнення відповідальності у випадках закликів, що пов’язані з незаконними наказами начальника, що суперечать Конституції України, як, наприклад, під час Революції Гідності 2014 року”, – наголошено в записці.