Вогонь на Запорізькій атомній електростанції. Російські окупанти 11 серпня влаштували пожежу на АЕС. Вогнище побачили мешканці прибережних територій Нікопольського району. Як виявилось, над однією з градирень валив густий чорний дим.
Близько 8 вечора 11 серпня на території атомної електростанції помітили стовп диму. Першим інформацію про загоряння підтвердив начальник Нікопольської районної військової адміністрації.
«За неофіційною інформацією, отриманою від джерел з протилежного берегу, – росіяни підпалили в градирні автомобільні шини у великій кількості. Можливо, це провокація, або спроба створити паніку в населених пунктах на правому березі колишнього водосховища», – каже начальник Нікопольської РВА Євген Євтушенко.
У МАГАТЕ відреагували на пожежу на ЗАЕС: «Експерти МАГАТЕ стали свідками сильного темного диму з північної частини ЗАЕС після численних вибухів, які пролунали ввечері. ЗАЕС повідомила команду про ймовірну атаку безпілотника сьогодні на одну з градирень, розташованих на майданчику. Не повідомлялося про вплив на ядерну безпеку»
Аби уникнути масової паніки одразу повідомили – пожежа не на самій станції, а в кілометрі від неї у градирні. Експерти пояснюють, що це спеціальна охолоджуюча конструкція.
«Такий сильний дим – це зрозуміло, тому що це, по суті, труба, яка покликана конструкційно для того, щоб через неї добре прокачувати повітря знизу вгору. Просто у ній розпорошують воду, і вона охолоджується, але якщо там щось підпалити – горітиме саме ось так добре з великим димом. Це цільна бетонна конструкція, там немає вікон, тому не видно, а ось внизу якраз вона стоїть, по суті, як би на сваях. Там відкритий простір, видно вогонь. Що б там не було, воно впало вниз і горить десь внизу», – каже фізик-ядерщик Дмитро Горчаков.
Втім, за радіаційним фоном в Україні почали стежити ще більш уважно.
«Чекаємо новин від місії МАГАТЕ, яка знаходиться на ЗАЕС. Водночас постійно контролюємо ситуацію щодо радіаційного фону за допомогою наших моніторингових систем. Ще раз зазначу, що поки що не зафіксовано жодних викидів чи скидів, тому сподіваємося, що ситуація не розвинеться в бік техногенної катастрофи», – зазначила заступниця міністра енергетики України Світлана Гринчук.
Зранку диму вже не було. А російські ЗМІ почали публікувати кадри з тієї самої градирні.
«Вони, порушуючи всі вимоги радіаційної безпеки, зробили в генераторному залі автопарк. Там стоять вантажівки, і вони зробили склад. А що? Башта, вітру немає, дощу майже немає, можна покрити. І там щось зберігають. Мені точно невідомо. Але коли я побачив картинку, на якій видно дим звідти, то я можу сказати, що горять гумові вироби», – доктор біологічних наук, радник міністра захисту довкілля та природних ресурсів України Григорій Шматков.
Внаслідок пожежі у повітря потрапила велика кількість пестицидів, чорних компонентів, каучук та інші небезпечні хімічні речовини.
«Це дуже небезпечно, тому що все це буде осідати на поверхні з дощами або просто з пилом, забруднюючи наші орні землі. Зараз йде збір урожаю, і на приватних ділянках відбувається те саме. Ось чому я вважаю, що це екологічний злочин, скоєний рашистами», – каже Григорій Шматков.
Президент України Володимир Зеленський наголосив, – лише український контроль над станцією може гарантувати безпеку Україні та всьому світу.
Джерело: ДніпроТВ