На Соборній площі Дніпра 7 вересня вшанували українських повстанців, що були страчені більшовицькою владою 100 років тому. На заході були присутні кілька десятків людей, – повідомляє Суспільне.
Наприкінці серпня-початку вересня 1921 року в Катеринославі стратили 52 лідерів та членів українського повстанського руху. Місце поховання страчених досі не відоме.
«Можна сказати, що боротися було марно – більшовики перемогли. 1921 рік. Але вони продовжували це робити, попри те, що більшість населення вже заспокоїлася і «втомилася від війни». Після того, як вони боролися за Україну, про них забули», – зауважив історик, представник Українського інституту національної пам’яті Ігор Кочергін.
Серед страчених борців за Україну були навіть жінки. До руху спротиву більшовицькій окупації входили не лише українці, але й представники інших національностей. Унаслідок більшовицького терору і військових операцій упродовж літа 1921 в Україні були ліквідовані головні повстанські осередки, а більшість їхніх отаманів були вбиті у боях або розстріляні.
У фондах «Постоянного совещания по борьбе с бандитизмом» зберігається документ — «Список банд в Украине» (станом на травень 1921 року). На основі цього документу і складений наведений нижче перелік повстанських загонів Катеринославської губернії:
- Н. Махно — приблизно 5 тисяч осіб — анархічна.
- Пушкарев — 50 осіб.
- Забудько — 100 осіб.
- Бурлака — 50 осіб.
- Бабицький — 150 осіб.
- Пархоменко — 200 осіб.
- Маруся — 350 осіб.
- Миронов — 150 осіб.
- Каленік.
- Ліпко.
- Наконечний.
«2015 року вийшов закон про вшанування пам’яті й надання статусу борців за незалежність України. Ці повстанці, серед яких, до речі, було дев’ятеро жінок, заслуговують на таке пошанування», – сказав голова обласного Товариства політв’язнів та репресованих Іван Дремлюга.
Учасники акції згадали загиблих поіменно, а військовий капелан Дмитро Поворотний відслужив панахиду за страченими сто років тому повстанцями, а також за українськими бійцями, загиблими під час війни на Донбасі.