В Україні набрав чинності новий порядок харчування дітей у закладах освіти, затверджений відповідною постановою Кабміну навесні нинішнього року (від 24.03.2021 № 305).
За словами заступниці начальника управління освіти департаменту гуманітарної політики Дніпровської міської ради Олени Яковенко, у школах і садках Дніпра харчування за новим порядком впроваджуватимуть з січня 2022-го року. Він з-поміж іншого визначає: способи організації харчування (аутсорсинг, кейтеринг, самостійне приготування) та його режим залежно від вікових особливостей дітей; низку харчових продуктів, заборонених для використання та реалізації; вимоги формування принципів здорового харчування.
«Йдеться про зменшення хліба, картоплі – натомість більше м’яса, риби, бобових тощо. Щоб урізноманітнити харчування, страви розроблятимуть на кожні чотири тижні, враховуючи сезонність. Тобто овочі, фрукти будуть залежно від сезону. Таким чином харчування буде більш вітамінізованим і збалансованим. Також новий порядок врегульовує питання організації харчування дітей з особливими дієтичними потребами (безлактозні, безглютенові страви). Ця норма у наших школах і садках працює на підставі медичної довідки від лікаря», – розповіла під час пресконференції 9 грудня Олена Яковенко.
Представниця управління освіти також додала, що у батьків залишиться право брати участь у перевірці (бракеражі) готової продукції.
Зі свого боку технологиня, представниця робочої групи з розробляння меню у закладах дошкільної освіти та закладах загальної середньої освіти Ольга Лях зазначила: «Заборонено використовувати сосиски, ковбаси, овочеву консервацію, соки з додаванням цукру. Менше стає картоплі – натомість більше фруктів, овочів, бобових. А у школах – ще й горіхи, насіння, сухофрукти. Збільшено порції м’ясних, рибних страв. Готові порції мають містити обмежену кількість солі, цукру, жирів. До групи молочних продуктів включено йогурт, кефір, сир. У садках не дозволяється додавати цукор для дітей до трирічного віку».
Водночас представниця департаменту гуманітарної політики міськради Юлія Дуогітє додала: «Коли впроваджували НУШ (Нову українську школу), то йшлося не лише про нові стандарти в освіті, а й харчуванні дітей. Це нині і робиться. Експерти наголошують, що звичку до раціонального здорового харчування потрібно прищеплювати ще змалечку. І не лише у садочках і школах, а й в родинах».