Кава на виніс не така безпечна, як нам здається. Одноразові стаканчики з пластиковими кришками можуть завдати шкоди здоров’ю. Що робити кавоманам, які звикли купувати капучино або еспресо по дорозі на роботу?
Лікарка Катерина Руда записала відео для Тік Току, в якому пояснила чому п’є каву у стаканчику без кришки.
«Я лікар, і тому я замислилась, що я п’ю, що я їм, і це завжди такий процес аналізу, що я вживаю, що я вливаю в себе, так? І коли я почала багато куштувати кави з кришечкою, я почала задумуватися про те, які ж речовини можуть виділятися при нагрівані цієї пластикової кришки», — розповіла лікарка-отоларинголог, психотерапевтка Катерина Руда.
Найчастіше кришки виготовляють із полістиролу. Сам по собі цей матеріал не є небезпечним. Але під час контакту з гарячими напоями він виділяє стирол. А це канцероген, який поступово отруює організм. Він може призвести і до алергічних реакцій.
«Я зняла відео про каву без кришечки, і це відео в TikTok набрало майже мільйон переглядів. Тому я вважаю, що це свідчить про те, що ця тема дуже гостра для нашого суспільства. Там було багато коментарів, де люди висловлювали свою згоду або незгоду з моєю думкою», — розповіла Катерина Руда.
Мікропластик є в пляшках із питною водою, чайних пакетиках та у кавових кришках. Він оточує нас скрізь. Продукція із пластику розкладається від сотні до 1000 років.
«Якщо він потрапляє в довкілля, у природних умовах, кимось викинутий на пляжі або в парку, він закриває поверхню і механічно заважає росту та розвитку рослин, погіршує умови існування тварин. Фактично, в подальшому стає крихким, втрачає свою еластичність і розпадається на мілкі частинки на грунті», — зазначив професор кафедри екології та технологій захисту навколишнього середовища НТУ «Дніпровська політехніка» Артем Павличенко.
Професор запропонував альтернативу всім любителям кави на виніс.
«Найпростіша альтернатива – це приходити зі своїми кружками, зі своїми еко чашками, тобто використовувати ту тару, яка може використовуватися повторно» — розповів професор кафедри екології та технологій захисту навколишнього середовища НТУ «Дніпровська політехніка» Артем Павличенко.
Деякі кав’ярні вже пропонують знижки для клієнтів, які приносять з собою багаторазові стаканчики.
За матеріалами ДніпроTV.