Російська Федерація зупинила транзит вугілля з Казахстану, яке йшло в Україну, – повідомив голова Комітету Верховної Ради з питань енергетики та житлово-комунальних послуг Андрій Герус.
«Всі відповідні поставки у листопаді заблоковані. Технічно блокування відбувається на рівні РЖД, яка не підтверджує проїзд вагонів із таким вугіллям через РФ», – написав Герус.
Він додав, що обмеження стосуються лише енергетичного вугілля, й не розповсюджуються на постачання коксівного вугілля.
Раніше Герус повідомив, що Росія зупиняє постачання енергетичного вугілля в Україну з 1 листопада.
Нагадаємо, що в Україні погіршується ситуація з накопиченням вугілля. За даними Укренерго, запаси є надзвичайно низькими. Станом на ранок 1 листопада загальні запаси вугілля на складах ТЕС складали 542,8 тис. тонн, що на 6,9% менше, ніж тижнем раніше.
29 жовтня стало відомо, що Мінекономіки РФ не дало квоти російським компаніям на експорт енергетичного вугілля в Україну. Це стосується постачання вугілля антрацитової групи з шахтоуправління Обуховське Ахметова в Ростовській області РФ на Луганську ТЕС, що входить в ДТЕК.
За даними Міненерго, компанії теплової генерації повідомили, що у листопаді планується імпортувати 562 тисячі тонн вугілля. Зокрема, державне Центренерго хоче імпортувати близько 200 тисяч тонн, в тому числі з Казахстану. ЗМІ повідомляли, що до українських портів найближчим часом прибудуть п’ять суден (чотири для ДТЕК і одне для Центренерго) з імпортним вугіллям із США загальним обсягом приблизно 280 тисяч тонн.
Голова наглядової ради Центренерго Денис Кудін в інтерв’ю Енергореформі говорив, що з Казахстану вугілля відправляють до Білорусі, після чого його доставляють в Україну.
«Казахстан відправляє його на адресу Білорусі, потім він заходить до нас. Білорусь стала дуже важливим логістичним центром», — пояснив урядовець.
ТЕС і ТЕЦ є основою так званої маневрової генерації, яка допомагає забезпечувати різкий приріст попиту на електроенергію в пікові години — вранці і ввечері. У Міністерстві енергетики України підрахували, що прогнозна потреба галузі у вугіллі з вересня 2021 року по березень 2022 року — близько 16,7 млн тонн. Графіком було передбачено накопичення 3 млн тонн вугілля на початок опалювального сезону.
Збільшити імпорт вугілля заважає зростання цін та дефіцит цього палива на світових ринках, які певною мірою спровоковані агресивною політикою Китаю. Якщо у серпні вартість фючерсів на енергетичне вугілля на Роттердамській біржі була на рівні $130−150 за 1 тонну, то на початку жовтня вона коливалася в діапазоні $240−270. Влітку українські компанії не робили запаси через брак фінансів.