Інтернет-видання «Дніпро.Головне»

Опіка над літніми людьми в Україні: як оформити та які документи потрібні?

З віком люди можуть втрачати здатність самостійно піклуватися про себе. У таких випадках їм може знадобитися допомога. Опіка – це форма захисту прав та інтересів недієздатної особи. Хто може стати опікуном та що для цього потрібно, читайте детальніше в матеріалі ІА «Дніпро Оперативний».

Що таке опікунство над людиною похилого віку?

Опікунство над людиною похилого віку — це форма захисту прав та інтересів недієздатної літньої людини. 

Опікунство може бути встановлено:

Визнання людини недієздатною

Визнання людини недієздатною означає, що вона не може самостійно здійснювати правові дії через психічні або фізичні обмеження. 

Це може бути результатом різних станів, таких як психічні розлади, інтелектуальна неповноцінність, а також старечість або фізична інвалідність, якщо ці стани унеможливлюють особі розуміти наслідки її дій та керувати ними. 

Визнання недієздатності може здійснюватися судовим шляхом або за медичним висновком. Після такого визнання дієздатність особи переходить до опікуна або піклувальника, який відповідає за прийняття рішень та дії в її інтересах.

Хто може бути опікуном?

Опікуном над людиною похилого віку може бути особа, яка має повну дієздатність та здатність до сприйняття відповідальності за прийняття рішень та дії в інтересах опікуваної особи. 

Основні критерії для визначення опікунства включають:

Важливо, щоб опікун був здібний забезпечити її догляд та здоров’я, а також мати можливість вирішувати правові, фінансові та медичні питання за її дозволом або у відповідності до закону.

Які документи потрібні для оформлення опікунства?

Зауважимо, що перед оформленням опікунства краще проконсультуватися з юристом або фахівцем з питань опіки, щоб переконатися, що всі необхідні документи представлені і що процес відбувається відповідно до законодавства та вашої конкретної ситуації.

Як оформити опікунство: покрокова інструкція

1. Зверніться до органу опіки та піклування. Це можна зробити за місцем проживання: літньої людини або потенційного опікуна.

2. Надайте пакет документів:

3. Пройдіть обстеження житлово-побутових умов.

4. Отримайте висновок органу опіки та піклування. У документі буде зазначено, чи рекомендується вам встановити опікунство, чи ні. 

5. Зверніться до суду з позовною заявою про встановлення опіки. До позовної заяви додайте документи, зазначені вище, до них додайте висновок органу опіки та піклування. 

6. Отримайте рішення суду. Рішення суду про встановлення опіки є підставою для внесення запису до Державного реєстру актів цивільного стану про опікунство.

8. Зареєструйте опікунство в Державному реєстрі актів цивільного стану. Це можна зробити в будь-якому відділі ДРАЦС.

Права та обов’язки опікуна

Відповідно до чинного законодавства та іншими нормативно-правовими актами, ось основні права та обов’язки опікуна в Україні:

Права опікуна:      

Обов’язки опікуна:

Піклування над людиною похилого віку

Юристи зазначають, що процес оформлення опікунства є складним та тривалим. Водночас, більш простою може бути процедура оформлення постійного догляду, адже вона не потребує судового визнання особи недієздатною

Постійний догляд за літніми людьми здійснюється лише за їхнім власним бажанням

У цьому випадку потрібні наступні документи:

Де можна отримати допомогу та консультації

За матеріалами Дніпро Оперативний.