Інтернет-видання «Дніпро.Головне»

ООН визнала 2020 рік одним із найтепліших в історії

Зміни клімату продовжили свою невблаганну ходу в 2020 році, який, судячи з усього, стане одним із трьох найтепліших зафіксованих років, – ідеться у звіті ООН про стан глобального клімату.

2011-2020 визнано найтеплішим десятиліттям, зафіксованим у Всесвітній метеорологічній організації (ВМО). Океанське тепло перебуває на рекордних рівнях і понад 80% світового океану пережило морську спеку у 2020 році, що мало широкі наслідки для морських екосистем, які вже страждають через надмірне поглинання вуглекислого газу (CO2).

Звіт, який базується на даних десятків міжнародних організацій та експертів, показує, як значні наслідки, включаючи екстремальну спеку, пожежі та повені, а також рекордний сезон ураганів в Атлантиці, вплинули на мільйони людей, створюючи загрози для людей, їх здоров’я, безпеки та економічної стабільності. Незважаючи на уповільнення світової економіки через COVID-19, атмосферні концентрації парникових газів продовжували зростати, приводячи до подальшого потепління.

За словами генерального секретаря ВМО професора Петтері Тааласа, середня глобальна температура в 2020 році становить приблизно на 1,2 ° C вище рівня доіндустріального періоду (1850-1900) і є підстави вважати, що цей показник перевищить 1,5 ° C до 2024 року.

Попередній звіт про стан глобального клімату до 2020 року базується на даних про температуру з січня по жовтень. Остаточний звіт за весь 2020 рік буде опублікований у березні 2021 року. Він включатиме інформацію Національних метеорологічних та гідрологічних служб, регіональних та глобальних кліматичних центрів та партнерів ООН.

Глобальне потепління критично впливає на танення льодовиків. З середини 1980-х років Арктика нагрівалася щонайменше вдвічі швидше, ніж у середньому весь інший світ, посилюючи тривалу тенденцію до літнього зниження рівня арктичного морського льоду, що має наслідки для клімату в регіонах середньої широти. Арктичний морський лід досяг свого щорічного мінімуму у вересні, як другий найнижчий показник у 42-річному спостереженні. Морський лід у морі Лаптевих був надзвичайно низьким протягом весни, літа та осені, а Північний морський шлях був вільним від льоду або близьким до замерзання з липня по жовтень 2020 року. Антарктичний лід у 2020 році був трохи вище середнього за 42 роки. Гренландія теж продовжувала втрачати лід, втративши цього року 152 Гт (152 000 мегатонн) льоду, не зважаючи на більш низькі темпи порівняно з 2019 роком.