Верховна рада повернула законопроєкт про мобілізацію в Кабінет Міністрів для доопрацювання. І Кабмін вже подав до Парламенту нову версію закону про мобілізацію. В ньому визначений чіткий термін служби, можливість оновлювати дані військовозобов’язаних онлайн. А ще – адміністративна відповідальність та фінансові обмеження за неявку в ТЦК. Виключено також право на відстрочку для чиновників та силовиків.
В Мінобороні кажуть, законопроект визначає прозорі правила мобілізаційного процесу, а також містить необхідне врегулювання прав військовослужбовців та військовозобовʼязаних.
“Він мало чим відрізняється від того закону, який Верховна Рада взагалі відмовилася розглядати. Наскільки я бачив в порівняльній таблиці, а також в документах, він мало чим відрізняється. Він навіть більш жорсткіший”, – зазначив народний депутат України Роман Каптєлов.
Заплановано уточнення підстав для надання відстрочки та звільнення від призову на військову службу під час мобілізації. Також передбачається, що добровольці по мобілізації матимуть відстрочку на 2 місяці для вирішення особистих питань і підготовки. А також інші пункти, які раніше обговорювалися.
“Це електронні повістки. Це і база, яку ми в тому законі збили. Електронна база військових, через яку і будуть відшукувати людей і за кордоном і тут. Дуже жорсткі вимоги щодо порушення законодавства. Це, правда, через суд”, – повідомив депутат.
ТЦК зможе звернутися до суду, який вправі накласти на військовозобов’язаного, що ухиляється від мобілізації, такі обмеження.
Це — арешт банківських рахунків та цінностей, що зберігаються в банках; обмеження на виїзд за кордон; обмеження прав на керування автомобілем. Втім такі зміни можуть паралізувати суди.
“Наші суди загальної юрисдикції і так ледве справляються зі своєю роботою. Вони завалені справами, зупиняються на кожну повітряну тривогу, і засідання переносяться на місяць або два. А тепер уявіть собі, давайте можемо робити ставки, через скільки тижнів після ухвали цього закону в нинішньому вигляді відбудеться повний колапс судової системи. Як тільки в неї посипляться десятки тисяч заяв від ТЦК на ухилянтів”, – каже ветеран АТО Євген Дикий.
На думку експертів, основне, що треба змінити в новому законопроєкті, це відповідальність за ухилення від мобілізації та чітке розуміння строку служби для військовослужбовця.
Навіть чіткий термін у вигляді 36 місяців має різницю, і залежить від того, де саме несе службу військовий. ТЦК десь під Ужгородом чи гарячі точки на Донецькому напрямку.
“Якби вирішили дві ключові проблеми: граничний термін та відповідальність за ухилення, то далі це б набагато краще працювало б разом з усіма нормами, про які ми зараз говоримо. Вони якраз добре прописані, але знаєте, це як автоматична коробка передач замість механічної, навігатор, кондиціонер – це все дуже класні речі, але взагалі, якщо машина їде”, – наголосив Євген.
Експерт вважає, що краще би було доопрацьовувати попередній варіант ще місяць тому.
“На мою думку, навіть цей законопроєкт ще раз він в цілому гірший ніж попередній, але навіть він все ж таки мабуть меншим злом було б все ж таки його ухвалити в першому читанні, а далі “допилювати” правками. Хоча, як на мене, тепер “допилювати” правками доведеться набагато більше, ніж було в попередній версії. Але процедуру все ж таки обирав би таку, а не знов відхиляти, знов переносити і ще на місяці затягувати процес”, – сказав він.
Тепер у народних обранців є час на доопрацювання цього законопроєкту і голосування за цього в цілому. Яким буде цей закон — побачимо згодом.
За матеріалами ДніпроTV.