Наприкінці лютого Верховна Рада прийняла закон про компенсацію за зруйноване майно. Його розробляли спільно з закордонними партнерами. Документ повністю регулює отримання компенсації за збитки, нанесені державою-терористом. Міська рада Дніпра стала першою громадою, яка надає постраждалим матеріальну допомогу в розмірі один мільйон гривень. Тепер за консультаціями звертаються з різних громад, аби налагодити такий процес по всій країні. Що передбачено законом про компенсацію, коли її можна отримати та як? Про це розповіли на телеканалі ДніпроТВ.
Повномасштабна війна рф проти України позбавила житла понад 2,4 млн людей. Однак, це лише попередня цифра. Ще навесні минулого року Верховна Рада зареєструвала відповідний проєкт закону, аби забезпечити українців житлом.
23 лютого ВРУ прийняла цей закон в цілому та направила на підпис президенту.
Олексій Буряченко, кандидат політичних наук, виконавчий директор «Міжнародної асоціації малих громад»: «Цей закон безпосередньо передбачений для задоволення інтересів перш за все людей, які втратили житло, тобто і налаштований на житловий фонд безпосередньо. Наскільки він збалансований — покаже час. Тому що зараз оцінити на 100% надзвичайно важко. Потрібно побачити, відчути, як буде реально проходити механізм хоча б фіксації. Розумієте, я навіть не кажу про механізм відшкодування».
Закон створили за допомогою іноземних партнерів. У ньому передбачені паралельні механізми для наповнення компенсаційного фонду.
Олексій Буряченко, кандидат політичних наук, виконавчий директор «Міжнародної асоціації малих громад»: «Напрацьовується унікальний інструмент компенсації нанесених збитків, аналогів якому не те що в Україні, його немає у світі. І це передбачено саме через те, що росія є членом Радбезу ООН і будь-які рішення відносно відшкодування компенсації, звичайно, Радбезом будуть блокуватися».
Закон зумовлює широке коло норм та правил, як подати та отримати компенсацію.
Заяви подаються через Дію чи письмово. Можна обрати регіон та готове житло, чи те, що ще будується. Виплати не залежатимуть від репарацій рф.
Під компенсацію підпадає житло, зруйноване під час війни та зруйноване після війни, але через її наслідки.
Подати заявку на компенсацію можна через Дію/ЦНАП/нотаріуса/орган соцзахисту. Потім отримати рішення комісії й житловий сертифікат через Дію, обрати житло на ринку нерухомості, доплатити власними коштами, якщо вартість житла перевищує суму сертифікату.
Кошти можна використати на купівлю нового житла, інвестування в будівництво житла на первинному ринку, будівництво приватного будинку.
Регіон отримання житла обирає сам власник. Головна умова — співрозмірна вартість нового житла з вартістю зруйнованого. Якщо в обраному регіоні вартість вища, можна доплатити власні кошти.
Окрім цього закону, ще діють місцеві програми допомоги людям, які втратили житло внаслідок агресії рф. Після отримання акту обстеження люди можуть надати простий пакет документів до міської ради на отримання допомоги.
Ірина Максименко, начальниця управління соціального захисту департаменту соціальної політики ДМР: «Людина може отримати не більше, як один мільйон гривень. Це якщо ми говоримо про відновлення будівлі. Тобто це коли ремонтні роботи, відновлювальні роботи, то людина додає нам акт технічної експертизи, подає оцінку збитків, завдану його майну, і відповідно до цього може подавати і смети, розрахунки вже на ремонтні роботи».
Дніпро — перше місто, яке ввело таку матеріальну допомогу для тих, чиї домівки зруйнували ворожі ракети.
Ірина Максименко, начальниця управління соціального захисту департаменту соціальної політики ДМР: «Ми перші, які надають таку допомогу. Ми почали надавати допомогу в один мільйон гривень постраждалим ще у минулому році, і нас підтримала наша обласна адміністрація. Вона також додала до цієї допомоги мільйон гривень. І усі міста, які зазнали таких руйнувань, вони вже звернулися до нас офіційно. Неофіційно вони просять поділитися досвідом, поділитися нашим порядком».
Міська рада Дніпра вже виділила матеріальну допомогу 245 особам на загальну суму понад 44 мільйони гривень. Постраждалі мають право отримати як грошову компенсацію від держави, так і матеріальну допомогу від міста.