Інтернет-видання «Дніпро.Головне»

Нові зміни для військових: чи буде працювати закон про відпустки

З фронту – додому, і надовше. Верховна Рада України ухвалила проєкт закону про збільшення тривалості відпустки для військових. Він передбачає, що під час дії воєнного стану сумарно за рік вони можуть отримати 40 днів відпочинку. Які умови та чи дійсно всі можуть скористатися цим правом?

Олександр Курбатов, пресофіцер окремої бригади ТрО міста Дніпро: «Такі відпустки – це і є нехай проміжні, але такі точки світла в кінці тунелю, коли ти знаєш, що ти потрапиш додому і все буде добре».

Так Олександр Курбатов реагує на нові, нещодавно прийняті зміни до закону про відпустки військовослужбовців. Багато бійців служать з лютого 2022 та виснажені не тільки психологічно, а й фізично.

Олександр Курбатов, пресофіцер окремої бригади ТрО міста Дніпро: «Йдеться не про те, що людина вийшла вранці, на роботу пішла, повернулася з роботи і решта часу у неї вільно. Ні. Це завжди на війні. Ти зайшов на позиції, ти виходиш з позиції, а твоє місце постійної дислокації під обстрілом. Це бруд, це дуже важкі погодні умови, це холод, це вода по коліно, до пояса. Це дискомфортні умови постійно – 24/7».

Раніше військових відпускали зі служби тільки на 10 днів, плюс — окремо 4 на дорогу туди й назад.
Втім, цього замало, каже військовий. Не вистачає навіть на візити до лікарів і короткий відпочинок.

Олександр Курбатов, пресофіцер окремої бригади ТрО міста Дніпро: «Навіть якщо потрібно піти до стоматолога та зробити якусь кількість маніпуляцій, на це потрібно більше 2-3 днів. І тому можливість виїхати на тиждень, на 10 днів – це велика справа. І побачити тих, заради кого ти пішов воювати».

Зміни в законі тепер передбачають 30 днів відпустки на рік без урахування дороги, та можливість взяти додатково 10 днів за сімейним станом.

Олександр Курбатов, пресофіцер окремої бригади ТрО міста Дніпро: «Що може бути важливішим, ніж побачити свою сім’ю чи своїх батьків? Сімейні обставини, сімейні. Але з огляду на те, що 30 діб дається відпустки, ці обставини повинні мати якесь підтвердження. Наприклад, хтось хоче одружитися – цьому є документальне підтвердження. У когось, наприклад, є проблеми зі здоров’ям, треба когось підтримати, побачити. Для цього знову ж таки є документальні підтвердження».

Але є умови: відпустку даватимуть частинами — тричі на рік. І не відпустять, якщо у підрозділі одночасно захоче рушити на відпочинок третина військовослужбовців певної категорії.

«Прийняття відповідного проєкту закону сприятиме підвищенню морального стану військових шляхом можливості відпочити та побути разом з родиною, а також покращить їх соціальний захист».

Американські військові експерти порахували, що людина без перерви може воювати 60 днів. Наші ж захисники в рази перевищили цей показник.

Максим Реуцький, психолог: «Це формує певне звикання до бойових дій. Звикання — це добре, з одного боку; з іншого боку, він перебуває в постійній ситуації бою, постійній ситуації війни. У нього починають притуплятись нормальні людські реакції, пов’язані з безпекою, необхідністю реагувати на загрози. І це може бути трагедією».

Тож експерти кажуть, ініціатива правильна, але тричі на рік по 10 днів — замало. Крім того, з кожним військовим, хто рушає в тил, слід проводити певну роботу.

За матеріалами ДніпроTV.