Понад 800 нових топонімів. У Дніпрі триває процес дерусифікації: перейменовують вулиці, бульвари, проспекти. Поки одні громадяни активно підтримують ініціативу і вважають це поверненням до витоків та відновленням історичної справедливості, інші кажуть, що це не на часі, оскільки спричиняє проблеми для людей.
Перейменування вулиць у Дніпрі триває. Ледь не щомісяця місто отримує кілька десятків нових географічних назв. Думки дніпрян щодо цього розділилися.
«Я думаю, ми звикли до тих вулиць, які ми мали. Ми зараз губимося, чесно кажучи».
«Ні, ви знаєте, я позитивно ставлюся. Бо справді, що ми знали про тих лідерів? Що вони були лише комуняки. А справді були справжні люди. Я живу, наприклад, на вулиці Надії Алексієнко. І коли я прочитала про неї, скільки вона багато зробила для цього міста, то так, так».
«Ну вже перша хвиля перейменувань пройшла. Тому вже ставлюсь ніяк, нейтрально. У першу хвилю було неприйняття. Зараз нейтрально ставлюсь».
«На мою думку, дуже важливо зараз перейменовувати вулиці. Справа в тому, що досі назви вулиць, як і в Радянському Союзі, були складовою пропаганди».
За словами істориків, актуалізація назв важлива і завжди є на часі.
Ганна Чечельницька, методистка, кандидатка історичних наук: «Тут є декілька позицій, які, як історику, є мені близькими. По-перше, це швидкоплинність історичного часу, і ми не можемо залишатись в застарілих парадигмах. Тобто ми живемо в історії і ми живимо в сучасності, це теж треба враховувати».
Нові топоніми в Дніпрі почали з’являтись з 2014 року в межах декомунізації. Після початку повномасштабного вторгнення це питання стало ще більш нагальним. Під зміну підпали усі назви, нерозривно пов’язані з країною-агресором. Наразі місто отримало вже понад 800 нових топонімів. Їх обирають ретельно та із залученням громадськості.
Олександр Санжара, секретар Дніпровської міськради: «Звичайно, громадськість залучена. Тому що потрібно зрозуміти, що сама ідея перейменування і вся робота по підготовці рішення покладена на комісію з перейменування, в яку входять всі представники наукової спільноти, історичної спільноти. Тобто це і є частина громадськості».
Поступово назви, що пов’язують нас з ворогом, зникають. Інформаційні табло та адресники замінюють.
Олександр Санжара, секретар Дніпровської міськради: «Зміну таблички має робити власник будівлі або балансоутримувач будівлі. Тобто там, де ми є балансоутримувачем, ми намагаємося ці таблички замінювати. Там, де є власники будівлі, тобто, наприклад, приватний сектор або якісь приватні будівлі комерційні, там це, звичайно, покладено на власника, і власник сам вирішує. Але це нескладно, і ми звертаємося до всіх власників, щоб міняли ці таблички».
Однак, дніпряни переймаються, чи не спричинить зміна назв проблем з документами. Та юристи запевняють, суттєвих перешкод це не спричинить, якщо не кидати питання напризволяще.
Павло Довгопол, адвокат: «Якщо ви, наприклад, жили на вулиці А, умовно, 10 років, а в якийсь момент після перейменування вона стала назватися вулицею Б, то було б доречно і правильно оновити про себе відомості. Тому що на практиці це може створювати завади певні».
За необхідності, містяни можуть отримати копію рішення про перейменування їхньої вулиці.
Для цього необхідно подати запит до ДМР або знайти документ на сайті.
За матеріалами ДніпроTV.