Служити будуть всі. Законопроєкт, який став причиною обговорення ледь не на кожному кроці, повернули автору. Коли внесуть нову версію та перейдуть до голосування — поки невідомо. Можливо, вже наступного тижня. Законотворці ніяк не можуть визначитися з новими правилами мобілізації.
Геннадій Поляков, рекрутер третьої окремої штурмової бригади. Розповідає, потік бажаючих добровільно вступити до лав ЗСУ — не такий вже і великий.
“Якщо говорити про потік бажаючих, то його немає. Є окремі бажаючі, які приходять. В принципі тішить те, що вони є, але не дуже радує те, що їх не багато. При тому, що наша бригада достатньо медійна, вона є в інформаційному просторі, вона результативна. І при всьому цьому, людей не настільки багато, скільки є потреба”, – зазначив рекрутер 3 окремої штурмової бригади Геннадій Поляков.
На думку військових — одна з причин, чому чоловіки уникають мобілізації, це російське ІПСО та вкрай мала довіра до ТЦК. Підхід до мобілізації треба міняти.
“Це має бути не ініціатива якогось окремого підрозділу, як це відбувається зараз. Це має бути державна політика, державна програма. Тому що кожен цивільний має дізнатися про кожен підрозділ ЗСУ не просто назву, яка на слуху, а також те, чим цей підрозділ займається, як він виконує завдання, які в ньому є люди і які є його досягнення”, – каже Геннадій Поляков.
Ця інформація дозволить майбутньому рекруту розвіяти всі побоювання, які є, та обрати для себе напрямок, який в першу чергу цікавий йому.
Військові говорять – зміни у законопроєкті про мобілізацію потрібні. Але поки ніхто не розуміє яким буде остаточний варіант.
“Те, що треба робити мобілізаційну політику більш суворою, так і треба робити. Те, що треба вводити як засоби заохочування, так і засоби не каральні, а також засоби умовно силового впливу, також це має бути. Тому що інакше нічого не вийде”, – сказав Поляков.
У парламенті після консультацій з військовим керівництвом вирішили не виносити на голосування урядовий законопроєкт про нові правила мобілізації та відправити його на доопрацювання.
Тепер уряд має змінити найбільш скандальні норми з урахуванням зауважень. А потім знову внести документ в парламент.
“Очевидно, що це доопрацювання, і будуть враховані ті позиції, які були озвучені як народними депутатами, так і суспільством. Вони досить численні. Тому що це велика, системна реформа, яка має бути прийнята, але яка має враховувати виклики сучасності”, – повідомив народний депутат України Олексій Мовчан.
Довкола законопроєкту відразу ж розгорнулися дискусії. Він викликав чимало критики, при чому і від опозиції, і від представників влади. До парламенту внесли одразу чотири альтернативні проєкти.
“Було дуже багато критики з різних питань, абсолютно з різних боків. Це стосувалося осіб з інвалідністю, освітян, підприємців та багато чого іншого, що написано в цьому законопроєкті. Тобто ці речі вже варто включити до першого читання, тобто вирішити, дати відповідь на питання суспільства”, – зазначив Олексій Мовчан.
Попередньо прогнозується, що оновленийзаконопроєкт винесуть на розгляд народних обранців вже наступного тижня.
“Наша команда вже підготувала нову редакцію законопроєкту з урахуванням всіх пропозицій, погоджених в робочому порядку з депутатами на засіданнях комітету з питань національної безпеки, оборони та розвідки. Готові виносити його на погодження Уряду в найближчий час. Попередню редакцію законопроекту відкликали”, – повідомив міністр оборони України Рустем Умєров.
Мар’яна Безугла вже розказує, що зміниться і які пункти прибрали з закону. Але її колеги мають сумніви, що депутатка володіє достовірною інформацією.
“Я думаю, що Мар’яну не варто брати за достовірне джерело, тому що по Конституції, по закону, вона ще не має доступу до фінальної редакції тексту. Я не впевнений, що він взагалі є у Міністра оборони станом на зараз. Можливо, він буде у нього завтра”, – підкреслив Олексій Мовчан.
Втім, експерти кажуть, прийняття цього законопроєкту в цілому може зіграти, як на користь державі, так і мати зворотній ефект. І все залежить від того наскільки ці зміни будуть справедливими.
“Вплив може бути як позитивним, так і негативним. Поясню чому: якщо законопроєкт дійсно буде правильно побудований і справедливим для всіх верств населення, підкреслю, справедливим. Бо у нас виходить така ситуація, що бідні мають воювати, а багаті продовжують своє цивільне життя і збагачуються далі”, – сказав політичний експерт Олександр Кондратенко.
Експерти зазначають,існує проблема і з інформаційною кампанією. Перед голосуванням за такий важливий закон має бути діалог з суспільством.
“А вона не може побудуватися з нічого. Тому що час, який ми мали на це ще на початку вторгнення, коли було піднесення, так би мовити, країна встала і були черги до тих самих ТЦК. Це було втрачено. Єдине, що нагадувало нам про війну, особисто я на своїй практиці це відчув, це те, що я повернувшись зі Сходу бачив біг-борди “Пес патрон”, – сказав Олександр Кондратенко.
Якою буде нова версія законопроєкту про мобілізацію та на що очікувати? Розкажемо у наших наступних матеріалах.
За матеріалами ДніпроTV.