Інтернет-видання «Дніпро.Головне»

Кирилівка: які наслідки чекають на готелі та бази відпочинку, що працювали в оккупації – експерти

На дев’ятий місяць війни приблизно 20% території України, включаючи більшу частину курортних регіонів на кшталт Кирилівки, Арабатської Стрілки, Бердянська, залишається під окупацією російських військ. У зв’язку з цим у підприємців міст та селищ, які ще не звільнено ЗСУ, постає питання: як вести бізнес на окупованих територіях, не порушуючи українське законодавство? Ми вирішили дізнатися думку професійних юристів із цього приводу. Про це повідомляє Головне з посиланням на УНН.

На жаль, не всі українці мали змогу чи бажання залишити захоплені окупантами території. Серед них є ы багато представників туристичного бізнесу. Чи варто вести підприємницьку діяльність на захоплених росіянами територіях чи ні, кожен вирішує самостійно з урахуванням обставин, в яких вони опинилися.

Наприклад, у тій же Кирилівці Запорізької області окупаційна влада продовжує безсоромно “віджимати” комерційні об’єкти та бази відпочинку, і навіть склала список «безгосподарного майна». У ньому, за дивним збігом обставин, знайшлись практично всі найкращі бази та готелі курорту, у тому числі “Приморська Галатея”, “Техас”, “Каліпсо”, “Перлина Таврії”, “Нью-Васюки” та інші. Деякі власники були змушені під примусом відкрити свої об’єкти на літній сезон, що викликало у частини суспільства бурхливу реакцію та звинувачення у колабораціонізмі.

“Якщо ви займаєтеся бізнесом і так сталося, що ваше місто виявилося тимчасово окупованим, потрібно негайно ухвалити рішення, як далі бути в такій ситуації. За можливості слід перереєструвати бізнес у підконтрольну Україні територію, щоб уберегтися від рейдерських атак та спростити адміністрування бізнес-процесів”, – радить Роман Сацик, керуючий адвокатським бюро “Романа Сацика”. “Також слід виключити з ланцюга володіння або контролю власного бізнесу елементи, пов’язані з рф, і відмовитися від співпраці з контрагентами, що мають такі елементи в своїй корпоративній структурі. За неможливості цього зробити – зупинити діяльність. Намагайтеся не взаємодіяти з окупаційною владою”.

Важливо, якщо контроль над майном втрачено (воно “націоналізовано”, захоплено фізично чи юридично, до нього заблоковано доступ), зафіксувати факт втрати контролю у внутрішніх документах підприємства та невідкладно повідомити про це військово-цивільну адміністрацію. Такі дії, наголошує Роман Сацик, захистять власників від кримінальних ризиків, якщо майно використовуватиметься у незаконній господарській діяльності чи збройній агресії. Якщо майно пошкоджене чи знищене, потрібно якомога детальніше це зафіксувати.

Якщо ж ви вирішили продовжити вести бізнес на тимчасово окупованій території, необхідно бути достатньо обережним, щоб ваші дії не кваліфікувались як провадження господарської діяльності у взаємодії з державою-агресором. Інакше така діяльність може підпадати під визначення «колабораційної діяльності», що є кримінальним діянням.