Голосування на сайті Дніпропетровської міської ради легко підробити.
Про це Depo.Дніпро повідомив інженер із контролю якості (QA Automation/CI Engineer) однієї з крупних ІТ-компаній Олег Лимарчук.
Він зазначив, що сайт міської ради зроблений на безкоштовній оупен-сорс платформі, а система голосування розміщена на ньому окремим плагіном, який застарів і вже не підтримується розробником. “Використання його для таких серйозних опитувань викликає здивування”, – повідомив Олег Лимарчук.
Він відзначив, що єдиним із засобів захисту голосування є “captcha”, що ускладнює створення накрутки голосів, але не унеможливлює її. Заборону багаторазового голосування реалізовано за допомогою cookies, що легко обійти за допомогою анонімного режиму веб-оглядача, більш надійний засіб, що пропонує компонент jVoteSystem – за допомогою IP-адрес – чомусь вимкнено.
“Коли заходиш на сайт і голосуєш, інформація про це голосування зберігається на сайті і на твоєму комп’ютері у тимчасових файлах – сookies. Цей сookie-файл можна видалити, або скористатися режимом інкогніто – і так можна проголосувати нескінченну кількість разів”, – пояснив фахівець.
“Нині є велика кількість замовлень та пропозицій на ринку контент-менеджменту, таких як штучні коментарі, лайки і, зокрема, голосування. Штучні голоси (“накрутка”) на системі подібного рівня захисту оцінюється трохи більше за 5 тис грн за 20-25 тис голосів, що складає 20-30 копійок за один голос”, – розповів Лимарчук.
28 липня на сайті Дніпропетровської міської ради стартувало оновлене опитування за варіанти перейменування міста. Попереднє голосуванняобнулили, посилаючись на “накрутку” голосів та необхідність зробити опитування більш захищеним.
За півдня 28 липня на сайті зафіксовано понад 6,5 тисяч голосів. На даний момент в лідерах – варіант «Дніпропетровськ» (59%), на другому місці – «Дніпро» (33 %). Голосування триватиме до 28 серпня. З 13 серпня у районах Дніпропетровська проходитимуть громадські слухання щодо перейменування.