Прямі збитки великих європейських компаній, які працювали в Росії, склали 100 млрд євро. Водночас ті, хто залишився у країні-агресорі, можуть втратити всі активи, бо російська влада затягує зашморг на шиї іноземного бізнесу.
Такі підрахунки оприлюднило видання Financial Times (FT). Аналітики використали дані зі звітів 600 бізнесів, які працювали чи досі продовжують працювати в РФ після повномасштабного вторгнення агресора до України.
З них 176 зафіксували знецінення активів, витрати, пов’язані з обміном валют, та інші одноразові витрати внаслідок продажу, закриття чи скорочення російських підприємств. Ще 220 компаній продовжують діяльність у Росії без жодних обмежень.
“Навіть якщо компанія втратила багато грошей, залишаючи Росію, ті, що залишилися, ризикують отримати набагато більші втрати. Виявилося, що найкраща стратегія для компаній, які вирішували, що робити на початку війни, – “відрізати і тікати”. Що швидше ви пішли, то менші ваші втрати”, – зазначив партнер стратегічного консультування Control Risks Набі Абдуллаєв.
А наукова співробітниця KSE Ганна Власюк додала, що бізнеси, які все ще діють у РФ, йдуть на ризик. За її словами, зараз у країні-агресорі можлива експропріація активів, а отримання будь-яких дивідендів із цих підприємств стало майже неможливим.
“Існуючі компанії краще нехай просто спишуть бізнес. Я не думаю, що хтось у безпеці. Який був привід для присвоєння Carlsberg? Чи це питання національної безпеки? Я так не думаю”, – сказала Власюк.
При цьому загальна сума збитків не включає непрямих наслідків війни, таких як підвищення вартості енергії та товарів. Найбільше втратили нафтогазові групи, де лише три компанії – BP, Shell та TotalEnergies – повідомили про сумарні витрати на суму 40,6 млрд євро. Також серйозні втрати зазнали фінансові компанії (банки, страховики, інвестиційні фірми) – 17,5 млрд євро. Промислові компанії, включаючи автовиробників, втратили 13,6 млрд євро.
“Зашморг для “почекунів” найкращих часів у Росії кращих часів у росії буде ставати все більш жорстким: ті, хто виходив з російського ринку першими, у 2022 році, продали бізнес дорожче і понесли менші збитки, ніж нестимуть ті, хто виходитиме пізніше. Останні вже отримали 10% податку на продаж активів у Посії + сплатять підписаний на днях Путіним податок на війну у розмірі 10% від надприбутку (приміром, група Raiffeisen Bank підрахувала, що їй доведеться заплатити до російського бюджету 100 млн євро), – прокоментував нардеп Данило Гетманцев (“Слуга народу”).
Ба більше, в Росії набирає обертів процес “скасування приватизації “. Тільки за останні тижні генпрокуратура РФ подала позови з вимогою повернути державі акції “Волзького оргсинтезу” (найбільшого хімпідприємства в Європі), “Метафракс Кемікад” (одного з найбільших виробників метанолу та формаліну), а також великого рибопромислового холдингу “Тефіда”. Робиться це під приводом “втрати Росією економічного суверенітету та переходу власності під контроль або громадян інших держав, або іноземних юридичних осіб”, зазначив Гетманцев.
“Сьогодні ті іноземні компанії, які ще продовжують працювати в Росії, можуть щось втратити, а завтра – втратять взагалі все, без жодної компенсації. Тож припиняйте псувати собі історію, репутацію і карму – продавайте усі свої активи та полишайте Росію, поки ще є така можливість!” – закликав нардеп.