Інтернет-видання «Дніпро.Головне»

Які дії вважаються розголошенням місць видачі повісток та яка відповідальність за це передбачена в Україні

В умовах воєнного стану в Україні питання мобілізації та вручення повісток є надзвичайно актуальним. Деякі Telegram-канали та інші онлайн-ресурси публікують інформацію про місця видачі повісток, що може мати негативні наслідки для тих, хто розповсюджує цю інформацію. Які ж ризики та відповідальність пов’язані з розголошенням місць видачі повісток, читайте в матеріалі ІА «Дніпро Оперативний». 

Які дії вважаються розголошенням місць видачі повісток

Українські правоохоронці регулярно блокують Telegram-канали, що публікують інформацію про місця роздачі повісток, та притягують до відповідальності їх адміністраторів через суд. 

Зауважимо, що в Україні не існує закону, який забороняє користування Telegram-каналами, соціальними мережами, такими як Facebook і Instagram. Проте, якщо ви поширюєте заборонену інформацію через соцмережі, то очікуйте на наслідки.

Що не можна розголошувати: 

1. Інформацію про військові частини:

2. Інформацію про військові операції:

3. Інформацію про наслідки обстрілів:

4. Інформацію про ворожу техніку: фото, де видно номери, особливі позначки й відмітки на знищеній або збитій ворожій техніці.

5. Неперевірену інформацію про потерпілих чи загиблих.

Яка відповідальність за розголошення місць видачі повісток

Всі зловмисники, які перешкоджають законній діяльності Збройних Сил України, підпадають під статтю 114-1 Кримінального кодексу України, у тому числі ті хто займається розголошенням місць видачі повісток.

Згідно з цією статтею, незаконне розголошення інформації про переміщення військових або зброї є кримінальним правопорушенням. Дії, що включають поширення такої інформації без дозволу від військових чиновників, можуть призвести до позбавлення волі на строк від 3 до 12 років.

Власники таких інформаційних каналів, часто пояснюють свою мету тим, що хочуть допомогти людям, які бояться отримати повістку. Однак, суди визнають цю діяльність злочинною, адже вона сприяє ухиленню від виконання громадянами своїх обов’язків з оборони країни.

Що робити, якщо ви стали свідком розголошення місць видачі повісток

1. Зберіть докази:

2. Зверніться до правоохоронних органів. Ви можете подати заяву до поліції, СБУ або військової прокуратури. У заяві опишіть ситуацію, надайте докази та вкажіть ваші контактні дані.

3. Не поширюйте цю інформацію самостійно. 

4. Отримуйте інформацію про мобілізацію з офіційних джерел. 

Пам’ятайте, розголошення місць видачі повісток — це злочин, який може мати серйозні наслідки. Не допомагайте ворогу!