Інтернет-видання «Дніпро.Головне»

«Як вмирає “Південмаш”» – розповідь ВВС

Журналісти ВВС-Україна опублікували статтю про труднощі одного з найбільших і найвідоміших підприємств Дніпра – «Південмашу». Колись потужне підприємство сьогодні переживає значну кризу. Основна причина – втрата попередніх ринків і міжнародних контактів після 2014 року. Через військову агресію Росії завод був змушений припинити співпрацю із російськими компаніями.
Натомість, дніпровське підприємство так і не отримало обіцяного державою фінансування та замовлення, через що почалися звільнення працівників, затримки заробітної плати – заборгованість по зарплаті сягає 7 місяців, а борги за енергоносії – 210 млн гривень. Через економічні труднощі підприємство вимушене здавати частину свого обладнання і території в оренду.
«У мене на руках є судове рішення, за яким підприємство зобов’язане виплатити мені понад 17 тисяч гривень заборгованості. Проте ніхто цього рішення не виконує. Що буде далі – невідомо. Остання виплата, яку нам здійснили, була наприкінці лютого. Ми отримали 23% заборгованості за липень минулого року», – розповідає працівниця підприємства Галина.
Основні труднощі підприємства викликані забороною співпраці з російськими компаніями, а саме вони були основними замовниками продукції «Південмашу». Підприємство із самого початку було орієнтоване на економіку СРСР, а потім Росії та СНД, і за останні 5 років так і не змогло переорієнтуватись на нові ринки, продукцію, послуги.
Южмаш
Працівники підприємства звинувачують у негараздах українську владу – оскільки підприємство державне, то держава і мала б забезпечувати «Південмаш» замовленнями і роботою.
«До нас часто навідуються депутати, посадовці вищих щаблів влади і кажуть, що треба працювати на експорт. Але більше половини продукції ракето-космічних технологій і так йде на експорт. Проблема у відсутності внутрішнього попиту на продукцію. Наша країна воює, чому не можна поставити завдання та розробити ракетні комплекси, які б сприяли обороноздатності країни?» – сказав працівник Дмитро Нікон.
Втім, звинувачення в усьому держави є дуже зручним способом зняти відповідальність із керівництва самого підприємства – чому за 6 років так і не було диверсифіковано ринки, асортимент продукції. Невже висококласні технології «Південмашу» не потрібні ніде, окрім Росії? Індія і Китай щосили прагнуть розвивати свою космічну галузь, чому б не налагодити співпрацю? «Дійсно, з Росією було пов’язана велика кількість роботи. Проте є зацікавленість в Китаю, Індії. Якщо Китай працює у своїй системі, то Індія зацікавлена в розвитку свого космічного напрямку саме в міжнародній співпраці. А як сьогодні можна співпрацювати з підприємством у такому стані?» – питає працівник Гліб.
Ситуація на заводі ускладнюється ще й тим, що на його території зберігається рідке ракетне паливо – гептил. Через відсутність грошей на його утилізацію та борги за електроенергію існує загроза вибуху, від якого, за даними ДСНС, постраждають щонайменше 100 тис. мешканців Дніпра. Не зважаючи на численні звернення до влади, питання досі не вирішене.
А поки держава відвертається від проблем підприємства, воно намагається вижити як може – наприклад, збираючи білоруські тролейбуси «МАЗ».