Інтернет-видання «Дніпро.Головне»

Дніпровський «Планетарій 2.0». Перезавантаження

У Дніпрі після карантину розпочав роботу оновлений Планетарій.

Бомба! Круто! Реально прикольно було! – такими враженнями ділилися один з одним підлітки – студенти ліцею інформаційних технологій, виходячи із «зоряної зали». Вони стали першими відвідувачами оновленого Дніпровського планетарію після карантину.

Реконструкцію об’єкту було розпочато у 2018 році, а у грудні 2020 відбулось відкриття. До початку локдауну його встигли відвідати лише 449 гостей. Тож сьогодні відбувся «рестарт» оновленого Планетарію із демонстрацією інтерактивної експозиції та презентацією навчального класу, обладнаного системою «віртуальної реальності».

Стенд «Наплічники» – дозволяє відчути силу гравітації на різних планетах

По суті, від старого, звичного більшості дніпрян Планетарію, залишилась лише адреса та несучі стіни будівлі. За два роки ГО «Асоціація Noosphere» модернізувала все – від електрики та комунікацій до технічної «начинки» . Найсучасніше цифрове обладнання та програмне забезпечення, проекційна система з 6-ма  LED-проекторами, які дозволяють транслювати відео у 8К форматі, оновлений звук, зручні крісла, як у кінотеатрах – планетарій дійсно отримав друге життя. Тепер це місце можна вносити на мапу Дніпра як центр дозвілля та просвітництва. Сходити  до Планетарію – то вже може бути «must have» і програмою вихідного дня.

Точний макет Місяця

Що цікавого?

Фойє планетарію – експозиційний майданчик, що містить одразу декілька пізнавальних зон. І ніяких тобі «руками не торкатися!». Навпаки, відвідувачів запрошують зануритися у космічний простір. Кружечком вишикувалися наплічники, що можна приміряти, та зрозуміти різницю гравітації – як відчувається вага на різних планетах сонячної системи. Поруч представлений макет Місяця із деталями рельєфу, проекційна пісочниця з кінетичним піском, на якому зображення космічних об’єктів адаптуються під рельєфи поверхні, телурій (експериментальна розробка студентів Noosphere Engineering School – iнжинiрiнгова школа Noosphere), що демонструє розташування та рух відносно одне одного Сонця, Землі та Місяця у космосі. Окремий стенд – справжні скафандри та льотні костюми астронавтів (майже єдиний зі стендів, що знаходиться за склом).

Скафандри та льотні костюми астронавтів

Центральна стіна – історія розвитку вивчення астрономії та дослідження космосу. Якщо просканувати QR-код, стеля «оживає» у смартфоні і то вже окрема екскурсія. Інтерактивні столи та панелі, що розповідають про цікаві об’єкти та явища – окремі міні-програми з якими можуть відвідувачі можуть ознайомитися самостійно.

Взагалі тут все технологічне та інтерактивне, про «еру доцифрових технологій» нагадує лише стенд, що із шаною розповідає про історію Планетарію. Тут представлене обладнання, що працювало протягом 50-ти останніх років: пульт управління «зоряним небом», слайдпроектор, кіноапарат – пристрої, що вже стали історією. Тут же можна роздивитися фрагменти унікальних вітражів, що були створені спеціально для Планетарію у 60-х роках минулого століття, переглянути фотохроніку історії закладу.  

Зоряна зала

Серце дніпровського Планетарію – зоряна зала, де демонструються фільми-лекції, присвячені космосу, Всесвіту, зорям та галактикам. Якість зображення, звук, комфортні сидіння – справді виводять Планетарій на принципово новий рівень. Максим Рябоконь, голова правління ГО «Асоціація Noosphere» небезпідставно прогнозує, що Планетарій стане однією з родзинок на туристичній мапі міста. Зараз за обладнанням Планетарій у Дніпрі на має аналогів навіть у Європі, і безумовно є найсучаснішим та найцікавішим в Україні.

Експозиція планетарію

А гроші де?

Кошти, що було вкладено у реконструкцію Планетарію – це інвестиції без повернення, вважайте, що це подарунок місту, – відзначив Михайло Рябоконь, – ми дуже вдячні меру Дніпра Борису Філатову, що він розуміє перспективу та необхідність існування таких центрів. Планетарій – це новий інтерактивний технологічний центр, що підтримує та популярізує прагнення людей до знань та науки. Весь контент, що сьогодні є у Планетарії – то розробки українських студентів та співробітників планетарію. До нас приходять люди, що мають гарні ідеї та можуть їх втілювати, то ми відкриті для співробітництва. Ми хочемо зробити цей світ трішки кращим, змінити реальність. Ми проти того, щоб людство покинуло Землю. Ми повинні зберегти нашу планету для себе та наступних поколінь. Ми маємо залишити тут красивий та правильний слід“.

За словами представників ГО «Асоціація Noosphere», школярі зможуть відвідувати Планетарій безкоштовно (у першій половині дня по буднях). Для всіх бажаючих відвідувачів – вечірній час, вихідні та святкові дні. За планом контент Планетарію буде змінюватися  щокварталу, благо, що технологічне забезпечення дозволяє таке оновлення робити регулярно. Тож і для гостей міста, і для дніпрян Планетарій буде цікавим майданчиком для корисного та цікавого дозвілля.

«Ми проти того, щоб людство покинуло Землю. Ми повинні зберегти нашу планету для себе та наступних поколінь. Ми маємо залишити тут красивий та правильний слід», – Михайло Рябоконь підкреслив мету проекту «Планетарій 2.0».

Планетарій шукає меценатів

Зараз ГО «Асоціація Noosphere» закликає всіх небайдужих представників бізнесу долучатися до проекту. Прикладом стала компанія АЛЛО, що вже стала партнером програми та допомогла створити навчальний клас із VR-технологіями – шоломами віртуальної реальності.

Оновлення контенту, робота із молоддю та підлітками, підтримання цього унікального інтерактивного майданчику  – все це потребує витрат, але ж це і наш вклад у майбутнє. Впевнений, що у Дніпрі та Україні знайдуться люди, що поділяють наші цінності та дивляться не декілько кроків у мабутнє, то ж ми запрошуємо набайдужих приєднуватися до нас. Велика стеля біля входу – ми навмисно її залишили, бо туди будуть вписані сузір’я імен, людей та компаній, що як і ми хочуть змінювати реальність на краще”.   

ГО «Асоціація Noosphere» – некомерційна громадська організація, створена Максимом Поляковим задля науково-дослідних та освітніх цілей. Її екосистема включає ініціативи для молодих ентузіастів космосу та інженерів-початківців, які зацікавлені навчанням та побудовою успішної кар’єри у галузі STEM-професій. Серед них – конкурс інженерних стартапів Vernadsky Challenge; фестиваль робототехніки та інновацій BestRoboFest, мережа науково-технічних лабораторій Noosphere Engineering School та 2 інфраструктурних проєкти: реконструкція Планетарію та парку Гагаріна у Дніпрі.

Якщо стало цікаво, але поки немає можливості відвідати Планетарій – завітайте на сайт Дніпровського Планетарію: https://planetarium.com.ua/uk/

Михайло Рябоконь, голова ГО «Асоціація Ноосфера»

Ремонт Планетарію у цифрах та фактах:

Будівля

Інженерні системи

Оновлення зоряної зали: