Це питання зараз хвилює багатьох фахівців. У Верховній Раді продовжують опрацьовувати проєкт бюджету на 2025 рік. Строк подання поправок завершився, і їх надійшло чимало. Очікується, що голосування за держбюджет у першому читанні відбудеться наприкінці жовтня, а ухвалити його мають до 1 грудня.
Чи зможе вижити малий та середній бізнес у нинішніх економічних умовах? Олена Кістриця – підприємниця з бухгалтерського обслуговування. У бізнесі близько 20 років. З проблемами ФОПів стикається чи не щодня.
«Просто вбивство економіки! Людей не вистачає, грошей не вистачає, попиту немає, енергії немає. Ще й вищі податки. Ну звідки буде розвиватися економіка? Багато підприємців вже виїхало. Виїхало багато жінок. У нашому малому бізнесі завжди традиційно було більше жінок», – каже підприємниця з бухгалтерського обслуговування Олена Кістриця.
Серед наслідків останніх податкових змін: скорочення робочих місць і можливостей звичайних українців щось купувати. Під час великої війни податки збільшилися вже вдруге, також змінилися правила гри, – кажуть експерти.
«Збільшилися податки на громадян, що, на мій погляд, є порушенням Конституції, бо Конституція забороняє будь-яким законодавчим актом погіршувати стан громадян. А громадяни є платниками військового збору, який з півтора відсотків збільшився до 5», – зазначає економічний експерт Михайло Крапивко.
Введення податків авансом для АЗС також матимуть наслідки для бізнесу та загалом українців, – попереджають фахівці.
«Також є питання щодо незначних немежевих суб’єктів паливного ринку. Нововведенням є така податкова норма, як авансові внески. Чи зможуть вони витримать, чи ні? Перше, що буде відбуватися, – це стрімке зростання інфляційних процесів», – каже Михайло Кропивко.
На думку підприємниці Олени Кістриці, в Україні в розпалі, окрім головної, ще й економічна війна.
«Я не буду називати прізвища, хто із них агенти, хто корупціонери, а хто корисні ідіоти. Але корисні ідіоти кричать: «Давайте, давайте податки!», корупціонери крадуть, а агенти підштовхують під лікоть: «Давайте вищі податки, щоб нарешті цю Україну добити». Тому що це війна. Я відчуваю себе, як в окопі. Ну чесно!», – ділиться Олена Кістриця.
Підприємці кажуть – проєкт бюджету у первісному вигляді не може бути прийнятий. Тож взяли участь у внесенні правок.
«Ми пропонуємо прив’язати першу групу до прожиткового мінімуму, а також для другої групи – спрощена система оподаткування – знизити військовий збір з 10 % від мінімальної заробітної плати до 5%. І таке навантаження бізнес більш-менш може потягнути», – каже голова ГО «Всеукраїнська професійна Асоціація підприємців» Борис Емельдеш.
Підприємці пропонують брати більше грошей з тих, хто має, а не намагається просто вижити.
«Податок на споживання будуть платити всі, хто і зареєстрований, і хто працює в тіні. Тобто більш рівномірно розподілиться між громадянами країни», – зазначив Борис Емельдеш.
Строк подання поправок завершився, їх велика кількість. Не менше, ніж півтори-дві тисячі, – уточнює голова парламентського комітету з питань бюджету Роксолана Підласа. Очікується, що голосування в першому читанні за держбюджет 2025 буде наприкінці жовтня. Ухвалити його мають до 1 грудня.
Джерело: ДніпроТВ