Інтернет-видання «Дніпро.Головне»

Адвокат про мобілізацію:“Законопроєкт суперечить нормам Конституції України”

Законопроєкт про мобілізацію, ухвалений у першому читанні, порушує норми Конституції. Голова фракції «Слуга народу» Давид Арахамія вже повідомив, над якими змінами до другого читання працюватимуть у комітеті. Це питання відстрочки для аспірантів та норми щодо блокування особистих рахунків громадян.

Верховна Рада підтримала у першому читанні урядовий проєкт закону про посилення мобілізації

До 21 лютого будуть вноситися правки і після цього він знову буде поставлений на голосування.

Кабмін вніс до цього законопроєкту багато змін. Це й електронний кабінет військових, який ми законом на минулому тижні проголосували. До нього внесли правки, але не всі з них були врегульовані. Тому їх заклали в цей закон. Як я і мої колеги вважаємо, цей закон порушує права людини, адже він обмежує право користуватися банківськими картками, – розповів народний депутат України Роман Каптєлов.

Законопроєкт передбачає скасування строкової служби, в ньому містяться норми щодо зміни правил виїзду військовозобов’язаних за кордон, нові умови надання «броні» від призову.

У законопроєкті прописані поважні причини для неявки до ТЦК та відповідальність для ухилянтів через суд.

“Я вважаю, що це перевантажить судову гілку влади. Як це буде організовано, де це буде виконуватися, з урахуванням того, які норми будуть прийняті. Тому я очікую, що це буде дійсно важко для судової системи – отримати всі ці листи та скарги від ТЦК, що призведе до значного обсягу роботи з розгляду цих скарг, з урахуванням обмеженого часу для розгляду, тому що є більш пріоритетні кримінальні справи”, – зазначив адвокат Роман Сидоренко.

Дозволяється надсилати повістки через електронний кабінет. Але він не відповідає нормам Конституції, впевнений адвокат. Бо Закон про згоду на обробку персональних даних ніхто не відкликав.

В даному нормативі, який передбачає електронний кабінет призовника, чітко прописано, що без наявної такої згоди. Тобто в даному випадку є протиріччя двом законам, які, на мій погляд, повинні бути врегульовані, яким же чином, один забороняє, а інший дозволяє без згоди і здійснювати обробку. Тобто в тій частині мабуть будуть якісь зміни, я, сподіваюся, вони все ж таки будуть врегульовані і не будуть можливості в чинному законодавстві, не буде двояких тлумачень, – каже Роман Сидоренко.

Теж саме стосується обмежень на пересування для ухилянтів – все через суд.

Враховуючи хакерські атаки на українські ресурси, існує побоювання, що той самий реєстр військовозобов’язаногобуде атакований російськими спецслужбами.

Ця електрона база це, ну, дуже складна річ. Вони хочуть об’єднати всі бази, які в державі, більше 16 в одну і з цієї бази, якимсь чином роздавати ці листки людям. Це дуже незрозуміло, як це працює, всі бачили, як “Дія” зараз лягла, коли там голосували за Євробачення, що буде тоді, коли люди будуть заходити, реєструватися, ну це прийнятна річ, і депутати цього не пропустять”, – наголосив Роман Каптєлов.

Але фахівці впевнені  – він матиме надійний захист.

“На етапі формування будуть враховані ті моделі загроз, які існують на сьогодення, я вважаю, що у цій системі буде додатковий захист. Такий, як використання технологій, які дозволять цю інформацію зберігати на різноманітних ресурсах, сервісів та ресурсах наших союзників у цьому протистоянні”, – сказав завідувач кафедри кібербезпеки Дмитро Прокопович-Ткаченко.

Яким чином будуть вирішені всі суперечливі питання, та що зміниться після другого читання  — побачимо наприкінці лютого.

За матеріалами ДніпроTV.