Українські заробітчани бажають переїхати до Польщі

28.08.2018 18:45
59
Автор:

До Польщі хочуть переїхати на постійно 22% анкетованих працівників з України, ще 26% – жити там впродовж декількох років.
Про це йдеться у найсвіжішому дослідженні «Українці на польському ринку праці – досвід, виклики та перспективи» на замовлення компанії EWL, яка займається пошуком робочих рук на Сході, повідомляє «Польське радіо».
Як йдеться у повідомленні, підстава для переїзду українців до Польщі не змінюється – це більша оплата праці, ніж в Україні. Понад 22% українських респондентів можуть емігрувати через поганий розвиток ситуації у своїй країні, а ще 18% – у зв’язку з можливістю професійного розвитку в Польщі.
У дослідженні зазначається, що трудова еміграція з України до Польщі є короткостроковою. Кожен другий респондент хоче працювати у Польщі від 3 до 6 місяців.
«Водночас майже одна третя українців має намір працювати у цій країні до 3 місяців. Тільки 5% українців буде працювати у Польщі понад один рік. Середній запланований період заробітків опитаних становить 5,9 місяців», – йдеться у документі.
Проблемою для українців, котрі працюють у Польщі, є адаптація. Майже 46% з них сподівається на допомогу від польської влади з цього питання, а 59% має надію на підтримку агентств з тимчасового працевлаштування.
«Цікаво те, що більше українців, котрі працюють у Польщі, зацікавлені організацією державою курсів вивчення польської мови, ніж лібералізацією правил зайнятості іноземці. Усе це свідчить про важливість питання опрацювання у Польщі нової міграційної політики», – наголосили у доповіді.
При цьому, 74% опитаних респондентів стверджує, що вони не працюватимуть у Польщі нелегально. Незаконно працювали 26% анкетованих. 23% зізналися, що погодяться на роботу без угоди, якщо завдяки цьому вони отримуватимуть більшу зарплатню. У свою чергу, 42% ствердило, що ніколи не погодиться на пропозицію незаконної праці.
Відповідно до дослідження, понад 70% українських працівників у Польщі не зіткнулося з нечесністю польських роботодавців. Водночас 29% анкетованих заявило, що мало довід з нечесним ставленням.
Більшість українців сподівається отримуватиме мінімальну погодинну ставку під час заробітків у Польщі, або навіть й меншу оплату праці. 41% чекає на 9-11 злотих нетто за годину. Мінімальна погодинна ставка у Польщі в 2018 році становить 13,70 злотих брутто, тобто 9,97 злотих нетто.
Президент компанії EWL Анджей Коркус підкреслив, що минули вже ті часи, коли громадяни України хапалися за першу-ліпшу нагоду, аби знайти роботу у Польщі.
«За результатами дослідження, українці мають широкий вибір пропозицій праці та посад, а під час здійснення вибору вони керуються, передусім, сумою зарплатні та рекомендаціями знайомих», – зауважив Коркус.
На розвиток польського ринку праці вплинув також запуск безвізового руху між Україною та Євросоюзом.
«Понад одна четверта наших респондентів прибула до Польщі на заробітки на підставі біометричних паспортів. Відсутність необхідності одержання візи дуже зменшує час виконання усіх формальностей, пов’язаних із працевлаштуванням іноземців», – зазначив Коркус.
Щоб більше заробити, українці готові працювати у Польщі понаднормово. Щодругий опитаний воліє працювати від 10 до 12 годин на добу, а 37% – від 8 до 10 годин. Громадяни України готові працювати у Польщі також протягом вихідних днів: майже 50% – впродовж 6 днів на тиждень, а 8% – навіть 7 днів на тиждень.