У центрі Дніпра руйнується унікальний будинок ХІХ сторіччя

08.08.2017 18:15

Унікальний будинок номер 9 на площі Соборній, збудований наприкінці ХІХ сторіччя, знаходиться у занедбаному стані, а після тогорічної пожежі вже майже не підлягає рестраврації.

Про це повідомляє Інтернет-видання  «ДНЕПР. ГЛАВНОЕ» з посиланням на 9 канал.

Будинок номер 9 на площі Соборній — це єдина в своєму роді споруда кінця 19 століття. Донедавна вхід на подвір’я був через оригінальну ковану арку, а стіни тут зведені з унікальної цегли. Таку виготовляли тільки у Катеринославі. У 1980-му році будинок перетворили на знімальний майданчик – згодом на радянські екрани вийшла картина «Рідня». .

Дніпропетровськ не часто ставав знімальним майданчиком. Майже тридцять років закритого міста подарували йому зовсім не кінематографічну славу. Тому лише в небагатьох стрічках можна впізнати Дніпропетровський вокзал або площу перед ЦУМом. А от будиночок, що колись був за адресою Площа Жовтнева, 9, подейкують, обрали для зйомок стрічки «Рідня» не просто так. У місті мешкав рідний брат сценариста фільму. Біля будинку ми зустріли Анну Русскевич. Жінка мешкає неподалік. Пригадує як виглядали дім та дворик на початку 80-х:

«Я его с детства помню. Здесь была арка, проход. Все, естественно, было целое. Здесь жили люди. Внутри он был, ну, такая там атмосфера  — полудомашняя, что удивительно для центра большого города».

Радянська трагікомедія «Рідня» вийшла на екрани у 1981 році. Над картиною працювали зірковий режисер Нікіта Міхалков та відомі на весь Союз актори Нонна Мордюкова, Олег Меньшиков, Юрій Богатирьов і Світлана Крючкова.

Анна Русскевич: «Во дворе этого дома сидела Нонна Мордюкова в бигуди, ходил Никита Михалков, давал команды, в то время еще молодой режиссёр».

Ольга Василець: «Будинок 9, квартира 14. Ось так угору східцями, вони там колись були, мешкав кіношний чоловік Нонни Мордюкової Іван Бортник . Від акуратного подвір’я тут лишився фасад. Заходити усередину страшно і небезпечно. Рік тому будівля зайнялася полум’ям».

Мешканці звідси виїхали ще років десять тому. З того часу все, на чому можна було заробити копійчину, крали та здавали на металобрухт.

Максим Кавун, кандидат історичних наук, експерт з історії міста: «У 2015 році почалося руйнування цієї будівлі з того, що була вкрадена така дуже цікава решітка із трьох елементів, яка прикрашала арку цієї будівлі».

Перехожі геть нічого про будинок не знають. Це і не дивно, адже залишки ліпнини та урочистого входу ховаються за сміттям і бур’янами.

Мешканці сусідніх будинків не на камеру бідкаються: у розвалинах живуть наркомани та безхатьки.

У списку «Нерухомих пам’яток України місцевого значення» — 19 об’єктів із Дніпра, дев’ятого будинку на площі Соборній у переліку немає. Натомість він входить до списку цінної історичної забудови. Та за словами Максима Кавуна, такий статус не дає будівлі жодної гарантії, що її вдасться врятувати.

Максим Кавун, кандидат історичних наук, експерт з історії міста: «Взагалі у міст відсутня політика цивілізованої забудови. Ми йдемо американським шляхом, коли зноситься увесь історичний центр, з’являються металеві скляні будівлі, мінімалізм».

Прес-служба міської ради нам повідомила, що «Будинок не на балансі міста. Він числиться як «житловий будинок, що руйнується». Із 2011 знаходиться у приватній власності в Олени Чеберди».

Таких напівзруйнованих дореволюційних будинків — на кожному кроці у Дніпрі. Більшість із них чекають своєї останньої години. Щоб на місці будівель, які не підлягають реставрації, зросли багатоповерхівки або торговельні центри.

Комментарии
бееее6е
09.08.2017
А кто дал команду руйнуваты или олена чабарды главнее городской власти и его главы?
Последние записи в блогах

Уряд виділив 1,4 млрд грн на підтримку малих міст. Рішення про спрямування коштів на підтримку малих міст та селищ за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на здійснення заходів щодо соціально-економічного розвитку окремих територій схвалили 10 липня.

Подробнее

З початку 2019 року 41,7 тисячі мешканців Дніпропетровської області надали до фіскальних органів декларації про майновий стан та доходи за 2018 рік. Загальна сума задекларованих ними доходів склала 4 млрд 246,5 млн гривень. Це на 1 млрд 453,4 млн грн. більше ніж минулого року.

До сплати за результатами декларування підлягає понад 101 млн грн податку на доходи фізичних осіб, що на 9,3 млн грн більше, ніж за аналогічний період минулого року. Сума військового збору до сплати складає 13,6 млн грн., що перевищує минулорічні показники на 1,4 млн гривень.

Повернення з бюджету у вигляді податкової знижки отримають 6315 громадян на загальну суму 13,4 млн гривень. Про це повідомив начальник управління податків і зборів з фізичних осіб ГУ ДФС у Дніпропетровській області Владислав Воінов.

Про одержані у 2018 році понад мільйонні статки повідомили 286 громадян Дніпропетровської області. Загальна сума їх минулорічного задекларованого доходу складає 2,6 млрд гривень.

 

Подробнее

5 липня Уряд виділив 400 млн грн на програми ремонту існуючих та будівництво нових спортивних комплексів при школах та 50-метрових та 25-метрових басейнів і оздоблення прилеглих територій. 10 липня  парламентський Комітет з питань бюджету погодив розподіл субвенції з державного бюджету територіальним громадам на спорудження спорткомплексів та басейнів.

Подробнее

З початку 2019 року органами ДФС у Дніпропетровській області та Дніпропетровською митницею ДФС забезпечено у бюджети всіх рівнів (без врахування Дніпропетровського управління офісу ВПП ДФС) 39 млрд 481,7 млн грн, що на 10 млрд 672,9 млн грн перевищує показник відповідного періоду минулого року. Про це повідомила в.о. начальника ГУ ДФС у Дніпропетровській області Ірина Сікіріна.

Так, до державного бюджету впродовж шести місяців 2019 року спрямовано 27 млрд 277,4 млн грн, що на 8 млрд. 17,3 млн грн (або на 41,6%) більше надходжень січня - червня минулого року.

До місцевих бюджетів за відповідний період забезпечено 12 млрд 204,3 млн гривень. Це на 2 млрд 655,6 млн грн (або на 27,8%) більше фактичних надходжень І півріччя 2018 року.

Єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування у першій половині поточного року зібрано 7 млрд 758,7 млн грн, що перевищує минулорічні показники на 1 млрд 258,2 млн грн (або на 19,4%).

 

Подробнее
Голосование
Сможет ли Владимир Зеленский быть самостоятельным президентом?
Нет, не сможет
Да, сможет