У центрі Дніпра руйнується унікальний будинок ХІХ сторіччя

08.08.2017 18:15

Унікальний будинок номер 9 на площі Соборній, збудований наприкінці ХІХ сторіччя, знаходиться у занедбаному стані, а після тогорічної пожежі вже майже не підлягає рестраврації.

Про це повідомляє Інтернет-видання  «ДНЕПР. ГЛАВНОЕ» з посиланням на 9 канал.

Будинок номер 9 на площі Соборній — це єдина в своєму роді споруда кінця 19 століття. Донедавна вхід на подвір’я був через оригінальну ковану арку, а стіни тут зведені з унікальної цегли. Таку виготовляли тільки у Катеринославі. У 1980-му році будинок перетворили на знімальний майданчик – згодом на радянські екрани вийшла картина «Рідня». .

Дніпропетровськ не часто ставав знімальним майданчиком. Майже тридцять років закритого міста подарували йому зовсім не кінематографічну славу. Тому лише в небагатьох стрічках можна впізнати Дніпропетровський вокзал або площу перед ЦУМом. А от будиночок, що колись був за адресою Площа Жовтнева, 9, подейкують, обрали для зйомок стрічки «Рідня» не просто так. У місті мешкав рідний брат сценариста фільму. Біля будинку ми зустріли Анну Русскевич. Жінка мешкає неподалік. Пригадує як виглядали дім та дворик на початку 80-х:

«Я его с детства помню. Здесь была арка, проход. Все, естественно, было целое. Здесь жили люди. Внутри он был, ну, такая там атмосфера  — полудомашняя, что удивительно для центра большого города».

Радянська трагікомедія «Рідня» вийшла на екрани у 1981 році. Над картиною працювали зірковий режисер Нікіта Міхалков та відомі на весь Союз актори Нонна Мордюкова, Олег Меньшиков, Юрій Богатирьов і Світлана Крючкова.

Анна Русскевич: «Во дворе этого дома сидела Нонна Мордюкова в бигуди, ходил Никита Михалков, давал команды, в то время еще молодой режиссёр».

Ольга Василець: «Будинок 9, квартира 14. Ось так угору східцями, вони там колись були, мешкав кіношний чоловік Нонни Мордюкової Іван Бортник . Від акуратного подвір’я тут лишився фасад. Заходити усередину страшно і небезпечно. Рік тому будівля зайнялася полум’ям».

Мешканці звідси виїхали ще років десять тому. З того часу все, на чому можна було заробити копійчину, крали та здавали на металобрухт.

Максим Кавун, кандидат історичних наук, експерт з історії міста: «У 2015 році почалося руйнування цієї будівлі з того, що була вкрадена така дуже цікава решітка із трьох елементів, яка прикрашала арку цієї будівлі».

Перехожі геть нічого про будинок не знають. Це і не дивно, адже залишки ліпнини та урочистого входу ховаються за сміттям і бур’янами.

Мешканці сусідніх будинків не на камеру бідкаються: у розвалинах живуть наркомани та безхатьки.

У списку «Нерухомих пам’яток України місцевого значення» — 19 об’єктів із Дніпра, дев’ятого будинку на площі Соборній у переліку немає. Натомість він входить до списку цінної історичної забудови. Та за словами Максима Кавуна, такий статус не дає будівлі жодної гарантії, що її вдасться врятувати.

Максим Кавун, кандидат історичних наук, експерт з історії міста: «Взагалі у міст відсутня політика цивілізованої забудови. Ми йдемо американським шляхом, коли зноситься увесь історичний центр, з’являються металеві скляні будівлі, мінімалізм».

Прес-служба міської ради нам повідомила, що «Будинок не на балансі міста. Він числиться як «житловий будинок, що руйнується». Із 2011 знаходиться у приватній власності в Олени Чеберди».

Таких напівзруйнованих дореволюційних будинків — на кожному кроці у Дніпрі. Більшість із них чекають своєї останньої години. Щоб на місці будівель, які не підлягають реставрації, зросли багатоповерхівки або торговельні центри.

Комментарии
бееее6е
09.08.2017
А кто дал команду руйнуваты или олена чабарды главнее городской власти и его главы?
Последние записи в блогах

Декларування доходів, отриманих фізособою за послуги, надані іншій фізособі

 

Лівобережне управління ГУ ДПС у Дніпропетровській області нагадує, що дохід з джерелом їх походження з України – будь-який дохід, отриманий резидентами або нерезидентами, у тому числі від будь-яких видів їх діяльності на території України.

Норми встановлені п.п. 14.1.54 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України (далі – ПКУ).

Подробнее

Про справляння у 2020 році платежів за спеціальне використання рибних та інших водних живих ресурсів

 

Лівобережне управління ГУ ДПС у Дніпропетровській області звертає увагу, що ДПС України надала наступні рекомендації стосовно справляння у 2020 році платежів за спеціальне використання рибних та інших водних живих ресурсів.

Подробнее

Зміни до Порядку обліку платників єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування

 

Лівобережне управління ГУ ДПС у Дніпропетровській області повідомляє, що 19.01.2020 набрав чинності наказ Міністерства фінансів України від 21.10.2019 № 436 «Про затвердження Змін до Порядку обліку платників єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (далі – Наказ № 436) (зареєстровано у Міністерстві юстиції України від 23.12.2019 за № 1278/34249), яким внесено зміни до наказу Міністерства фінансів України від 24.11.2014     № 1162 «Про затвердження Порядку обліку платників єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування та Положення про реєстр страхувальників», зареєстрованого у Міністерстві юстиції України від 03.12.2014 за № 1553/26330.

Подробнее

Порядок внесення змін до ліцензії на оптову торгівлю алкогольними напоями або тютюновими виробами

 

Лівобережне управління ГУ ДПС у Дніпропетровській області нагадує, що відповідно до ст. 15 Закону України від 19 грудня 1995 року № 481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» зі змінами і доповненнями у разі зміни відомостей, зазначених у виданій суб’єкту господарювання (у тому числі іноземному суб’єкту господарювання, який діє через свої зареєстровані постійні представництва) ліцензії (за винятком змін, пов’язаних з реорганізацією суб’єкта господарювання (у тому числі іноземного суб’єкта господарювання, який діє через свої зареєстровані постійні представництва) та/або зміною типу акціонерного товариства), орган, який видав ліцензію, на підставі заяви суб’єкта господарювання (у тому числі іноземного суб’єкта

Подробнее
Голосование
Поддерживаете ли вы продажу украинской земли?
Да
Нет
Не знаю