Безпечній роботі журналістів у день місцевих виборів був присвячений захід, який відбувся 20 жовтня у прес-клубі ДОО НСЖУ. Представники ВГО «Громадянська мережа «ОПОРА» та громадської організації «Інститут масової інформації» розповіли про правові аспекти професійної діяльності, зручні формати співпраці медіа зі спостерігачами від ОПОРИ та інших громадських організацій, а також про допомогу журналістам в роботі над висвітленням виборів від ІМІ.
Про це пише видання “ДНЕПР. ГЛАВНОЕ”.
Як повідомив Денис Давидов, довготерміновий спостерігач ВГО «Громадянська мережа «ОПОРА», у день виборів, 25 жовтня 2015 року, ОПОРА матиме своїх короткотермінових спостерігачів на всіх 429 виборчих дільницях Дніпропетровська. Таким чином журналісти зможуть оперативно отримувати неупереджену інформацію про перебіг голосування.
«Ми повністю незалежні від партій, рівновіддалені від них. І це дає нам кілька переваг, одна з яких – можливість отримувати інформацію з усіх штабів. Перевіривши її, ми вже можемо поділитись об’єктивною і неупередженою інформацією з журналістами. Ми можемо говорити лише про те, що ми знаємо, що ми бачили, що ми перевірили. Тобто, наша інформація для вас буде гарантовано чесною», – наголосив Денис Давидов.
За його словами, журналісти можуть підходити на дільницях до спостерігачів від ОПОРИ, які матимуть бейджі на кольорових стрічках з відповідним написом, і запитувати, що відбувається на цій дільниці. Щоб отримати інформацію щодо того, як проходить виборчий процес у Дніпропетровську чи в області, можна телефонувати до представників Громадянської мережі ОПОРА: Вадим Головченко 096-900-43-34, Денис Давидов 067-528-99-36, Назар Тимощук 050-910-49-08 (по Дніпропетровську) та Анна Желєзнова 096-920-48-20 (по Дніпропетровській області).
Спостерігачі Громадянської мережі «ОПОРА» ознайомили присутніх журналістів з основними типами порушень виборчого законодавства, розповіли про новації Закону «Про місцеві вибори» та надали рекомендації щодо безпечної і ефективної роботи у день голосування.
Регіональний представник громадської організації «Інститут масової інформації» Зоя Красовська додала, що для допомоги в роботі над висвітленням виборів ІМІ розробив посібник «Журналіст і місцеві вибори 2015», який спирається на базу нового закону про вибори. Посібник містить методичну інформацію щодо перебігу виборчого процесу, особливостей його висвітлення, прав журналістів на інформацію. Крім того в посібнику представлені приклади поширених порушень на виборах, які журналісти можуть зафіксувати, та поради в роботі.
Посібник доступний в електронному вигляді а також міститься у спеціально розробленому для протидії порушень прав журналістів додатку J-SOS(для ОС Android). У додатку можна знайти зразки скарг до міліції, корисні контакти і можливість оперативно повідомити про перешкоджання роботі журналістів. Завдяки таким повідомленням у журналістської спільноти та громадськості є змога оперативно відреагувати, зафіксувати випадки і добиватися притягнення до відповідальності осіб, причетних до серйозних обмежень свободи слова.
Зоя Красовська також закликала фіксувати «тітушок» із посвідченням ЗМІ: «По-перше, це може бути підроблене посвідчення і тоді варто розбиратися. По-друге, якщо редакції справді видають такі посвідчення людям, які не мають відношення до журналістської діяльності, то про такі ЗМІ варто повідомляти суспільству, бо вони по суті кидають тінь на професію журналіста і нівелюють довіру до медіа».
Щодо консультацій у день виборів можна звертатися також за контактами: 050-451-91-31 (Зоя Красовська), 063-97-59-010 (гаряча лінія ІМІ) та за адресами zoya.kras@gmail.com, info@imi.org.ua.
Під час медіа-заходу журналісти домовилися відстежувати інформацію про перебіг виборів та повідомляти про випадки порушень та інциденти у соцмережах за хештегами #electua #electdp.
«Взаємодія спостерігачів і журналістів дозволить попередити і уникнути основних порушень на виборах у Дніпропетровську та області», – резюмував Денис Давидов.