У Дніпропетровську вирішували, як громада може здолати корупцію

28.01.2015 09:16

Провідна міжнародна організація Transparency International, яка регулярно досліджує стан корупції у світі, у своєму Індексі сприйняття корупції (CorruptionPerceptionsIndex) у порівнянні з 2013 роком відзначає лише незначне покращення позицій України – сьогодні Україна посідає 142 місце із 175. За словами Олексія Хмари, виконавчого директора Transparency International Україна, невеликі зміни стались виключно в напрямку активності громадян і їхній готовності боротися з корупцією.

Про це він розповів у Дніпропетровську під час прес-конференції, пише видання «ДНЕПР. ГЛАВНОЕ».

14 жовтня 2014 року в Україні було прийнято пакет антикорупційних змін, до якого увійшли 5 законів. У кінці квітня вступає в силу закон про запобігання проявів корупції, який, за словами столичного експерта, передбачає створення нових принципових інструментів. Зокрема, починаючи з нового року усі декларації службовців в електронному вигляді збиратимуться в єдину базу, доступну для кожного. «Ця система, в разі успішного запуску, зможе за три роки очистити усіх корупціонерів, які практично досі перебувають на службі. Бо за брехню в декларації і за неможливість пояснити, звідки взялися ті великі статки, передбачена кримінальна відповідальність – 2 роки тюрми», - наголосив О.Хмара.

Читайте також: Сколько бюджетных денег украдено на новогодних елках в Днепропетровске?

Для врегулювання конфлікту інтересів при прийнятті рішень на місцевому рівні нова законодавча рамка передбачає створення спеціальної агенції, яка буде максимально ретельно слідкувати за кожним фактом конфлікту інтересів і у випадку його наявності оскаржуватиме, відмінятиме такі рішення через суд. Цей інструмент, сподіваються юристи, фактично за 3-4 роки унеможливить вплив на свої корупційні схеми цілих кланів, які сьогодні існують при українській владі.

«Ще один інструмент в новому антикорупційному законі – це можливість громадськості контролювати владу. Насправді вводиться ціла купа інструментів для громадян, щоб впливати на щоденні корупційні рішення чиновників. Один із яких – громадська антикорупційна експертиза, спеціальна методика оцінювання корупційних ризиків в текстах документів, законів, тощо, яка потім дозволяє скасовувати, чи змінювати ці нормативні акти, зменшувати рівень корупції», - додав експерт.

За його словами, вже сьогодні така методика як експериментальна використовується в деяких великих інституціях. Так, в Парламенті є спеціальний антикорупційний комітет, де створено громадську раду, яка в щоденному режимі перевіряє законопроекти на корупційні ризики, і багато з них потім скасовує, не дає приймати.

«На жаль, переживши Революцію Гідності, ми ніби й змінили перші обличчя на всіх гілках влади, але схеми, які снували рік, два роки тому, існують до сьогодні і продовжують жити. Єдине - масштаб цих схем став трішечки іншим. І причина не у тому, що влада демонструє якісь успіхи у боротьбі з корупцією. Просто на центральному рівні зараз немає осіб, які на собі замикають ті старі корупційні схеми. Та вони продовжують існувати на середньому, інколи – на найнижчому рівні. Це характерно як для всієї України, так і для великих багатих регіонів, таких як Дніпропетровщина, - зазначив Олексій Хмара. - Тому важливо готувати українських активістів, громадян для того, щоб щоденно контролювати владу, особливо в таких питаннях, як корупція. Ми з колегами вирішили підтримувати зусилля громадськості у боротьбі з корупцією і ініціювали програму з навчання представників Дніпропетровської області у використанні різноманітних інструментів громадського контролю за діями чиновників, за корупційними потоками».

Читайте також: Люди должны понимать, как можно контролировать чиновников, - Селин

Щоб підготувати експертів з проведення громадської антикорупційної експертизи з урахуванням Національної антикорупційної стратегії на 2014-2017 роки та новел антикорупційного законодавства, Дніпропетровська обласна громадська організація «Дніпропетровський координаційно-експертний центр з питань регуляторної політики» спільно з TransparencyInternational Україна за підтримки Міжнародного Фонду «Відродження» проводять серію тренінгів у Дніпропетровську. Програма розрахована на 30 представників аналітичних центрів, інститутів громадянського суспільства, бізнес-асоціацій, членів консультативно-дорадчих органів, утворених при органах влади, депутатів місцевих рад, журналістів, студентів ВНЗ.

Олексій Андреєв, голова Дніпропетровської обласної громадської організації «Дніпропетровський координаційно-експертний центр з питань регуляторної політики», висловив сподівання на те, що такий інструмент, як громадська антикорупційна експертиза, буде затребуваним і громадськістю, і владою, адже він направлений саме на прийняття ефективних некорупційних рішень: «Цей інструмент не є конфронтаційним по відношенню до влади. Я вважаю, що це хороша можливість для покращення рівня нашого життя. Тому громадський сектор повинен підтримувати гарні починання влади. Дуже важливо активно застосовувати і використовувати нові інструменти, щоб з часом вони не втратили своєї сили».

«В Україні 90% корупційних схем - не поза законом, це абсолютно свідомо прописані норми. Щоб таких схем не було, потрібно постійно контролювати зміст документів на корупційні ризики. Нам не бракує законодавчих актів, у яких декларується боротьба з корупцією, однак не вистачає реальних результативних дій. Вилучаючи корупцію з конкретних документів, які ухвалюються на рівні того чи іншого органу, можна суттєво покращити економіку міста», - додав виконавчий директор Transparency International Україна Олексій Хмара.

Олексій Літвінов, виконавчий директор Громадської організації «Інститут Громадської Експертизи», розповів, що програма підготовки експертів передбачає цикл з трьох тренінгів. Це дозволить підготувати та сформувати групу фахівців для аналізу і удосконалення Програми запобігання та протидії корупції у Дніпропетровській області на 2013-2015 роки, а також взяти участь у підготовці проекту регіональної та місцевої програм на наступний період. «Під час тренінгів разом з теорією ми надаємо максимальну практичну базу: конкретні висновки результатів експертиз, документи, порівняльні таблиці – те, що дозволяє навіть не дуже підготовленій людині прочитати документ, викрити у ньому корупційні ризики і розробити подальші заходи для їх усунення», - зауважив громадський активіст.

Корупція існує там, де мовчать. Тому експерти закликали громадськість не мовчати про прояви корупції, долучатись до ініціатив інших і спільними зусиллями долати її.

Комментарии
Последние записи в блогах

За ініціативою Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (далі – ГУ ДПС) відбулася спільна нарада керівників ГУ ДПС та  Південно - Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро).  

Одним із актуальних напрямків роботи органів ДПС є, зокрема взаємодія з органами виконавчої служби з питання стягнення заборгованості з єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі – єдиний внесок).

Незважаючи на позитивну тенденцію по скороченню заборгованості з єдиного внеску, станом на початок поточного року по платниках м. Дніпра сума боргу складає понад 400 млн грн.

Найбільші суми боргу з єдиного внеску серед районів м. Дніпра зосереджені у Новокодацькому, Індустріальному і Самарському районах. Питома вага – 67%  припадає на фізичних осіб, решта - юридичні особи.

Протягом 2019 року ГУ ДПС передано до територіальних підрозділів державної виконавчої служби понад 30 тисяч вимог про сплату боргу (недоїмки) з єдиного внеску.

За 2019 рік надходження єдиного внеску в рахунок погашення заборгованості склали понад 166 млн грн, в тому числі: після виставлення вимог органами ДПС – 134 млн грн (або 81 %), решта – за результатами роботи органів Державної виконавчої служби – 32 млн грн (або 19 %), що на  6 млн грн більше ніж у 2018 році. 

Захід пройшов конструктивно, за результатами наради вирішено продовжувати співпрацю.

 

Подробнее

Питання 1. Чи є правомірним вилучення податківцями готівки з каси боржника у рахунок погашення його податкового боргу?

Відповідь: Відповідно до ст. 95 Податкового кодексу України (далі – Кодекс) контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх   недостатності – шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги. Контролюючий орган на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок готівки, що належить такому платнику податків. Стягнення готівкових коштів здійснюється у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України (п. 95.4 ст. 95 Кодексу).

Питання 2. За яких умов контролюючий орган має право здійснити погашення податкового боргу шляхом продажу майна платника податків, яке перебуває у податковій заставі?

Відповідь: Погашення податкового боргу платника податків здійснюється на підставі рішення суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі та прийнятого на його підставі рішення контролюючого органу шляхом продажу майна платника податків на публічних торгах та/або торгівельними організаціями в порядку, визначеному підпунктами 95.7 – 95.21 ст. 95 Кодексу.

Питання 3. Чи може фізична особа - громадянин, не зареєстрований суб’єктом господарювання, переглянути інформацію про наявність податкового боргу?

Відповідь: Фізична особа – громадянин, не зареєстрована суб’єктом господарювання, у меню «Стан розрахунків з бюджетом» приватної частини Електронного кабінету має доступ до своїх особових рахунків із сплати податків. Вхід до Електронного кабінету здійснюється через офіційний вебпортал ДПС.

При зверненні до зазначеного меню Електронного кабінету відображається зведена інформація станом на момент звернення, що містить інформацію по відкритих інтегрованих картках платника. Робота у приватній частині Електронного кабінету здійснюється з використанням кваліфікованого електронного підпису, що сертифікований у будь-якого Кваліфікованого надавача електронних довірчих послуг.

Питання 4. Де розміщується інформація про перелік майна, яке перебуває у податковій заставі та підлягає продажу на аукціонах, а також про місце та час проведення таких аукціонів?

Відповідь: Під час продажу майна на товарних біржах контролюючий орган укладає відповідний договір з брокером (брокерською конторою), який вчиняє дії з продажу такого майна за дорученням контролюючого органу на умовах найкращої цінової пропозиції.

Інформація про перелік майна платників податків, призначеного для продажу, та про час та умови проведення торгів оприлюднюється відповідною біржею. Організатор аукціону оприлюднює оголошення у засобах масової інформації та на власній вебсторінці. Також інформація щодо укладених договорів-доручень на реалізацію майна підприємств –боржників з уповноваженими організаціями та перелік такого майна розміщується у рубриці «Переліки» на головній сторінці офіційного вебпорталу ДПС України (www.tax.gov.ua).

Питання 5. Чи потрібно сплачувати ЄСВ «неробочому» ФОП?

Відповідь: Так, єдиний внесок потрібно платити усім ФОП незалежно від системи оподаткування та наявності доходу, при цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску на місяць (у 2020 році – 1039 грн 06 коп.).

Тож, до тих пір, доки фізична особа – підприємець зареєстрований в Єдиному державному реєстрі, йому будуть нараховуватись суми єдиного внеску (22 % від мінімальної заробітної плати щомісячно).

 

 

Подробнее

Днями в приміщенні Центра обслуговування платників (далі – ЦОП) Павлоградської ДПІ Західно-Донбаського управління ГУ ДПС у Дніпропетровській області, за участі фахівців управління, в рамках проведення інформаційної кампанії по декларуванню відбулася інформаційно - роз’яснювальна акція «Деклараційна кампанія – 2020».

Під час акції фахівці Західно-Донбаського управління надавали відвідувачам консультації з питань порядку подання декларації про майновий стан і доходи, способів подання декларації, зокрема засобами електронного зв’язку в електронній формі або надсилання поштою з повідомленням про вручення та описом вкладення. Крім того, відповідну інформацію було розміщено на інформаційних стендах ЦОП.

«Мета цієї інформаційно - роз’яснювальної акції – ще раз нагадати громадянам про те, що кампанія декларування доходів та майнового стану за 2019 рік триває, і всі, хто ще не встиг задекларувати свої минулорічні доходи та використати своє право на податкову знижку, мають можливість це зробити до 01 травня поточного року» - зазначила начальник відділу забезпечення роботи Західно-Донбаського управління Тетяна Гросова.

Підчас заходу відвідувачам розповсюджувалася власна друкована продукція з питань деклараційної кампанії.

Подробнее

Державна податкова служба України приділяє значну увагу дотриманню суб’єктами господарювання правил обігу підакцизних товарів.

Так, 10 лютого 2020 року співробітники ГУ ДПС у м. Києві провели фактичну перевірку на складах одного з оптових реалізаторів лікеро-горілчаної продукції. У ході перевірки податківці виявили алкогольну продукцію відомої торгової марки з марками акцизного податку із зазначенням ставок, що не відповідають чинним. Як наслідок, податковою міліцією ГУ ДФС у м. Києві було вилучено 10 080 пляшок горілки.

Зазначимо, що працівники Державної податкової служби, починаючи з січня 2020 року, проводять планові заходи у мережах роздрібної торгівлі щодо виявлення в обігу підакцизної продукції з порушенням норм чинного законодавства.

Загалом з початку року податківці здійснили 17 фактичних перевірок, у ході яких виявили порушення та застосували штрафні санкції на загальну суму 538 тис. гривень. За встановленими фактами незаконної реалізації Державна податкова служба додатково ініціюватиме перевірку підприємств-виробників алкогольної продукції.

«Податкова посилює боротьбу з тіньовим ринком лікеро-горілчаної продукції. Це лише початок. І ми не зупинимося допоки не наведемо порядок у цій сфері. Ті, хто торгують контрафактом, повинні зрозуміти, що ми не дозволимо обкрадати бюджет», – наголосив Голова ДПС Сергій Верланов.

Державна податкова служба України приділяє значну увагу дотриманню суб’єктами господарювання правил обігу підакцизних товарів.

Так, 10 лютого 2020 року співробітники ГУ ДПС у м. Києві провели фактичну перевірку на складах одного з оптових реалізаторів лікеро-горілчаної продукції. У ході перевірки податківці виявили алкогольну продукцію відомої торгової марки з марками акцизного податку із зазначенням ставок, що не відповідають чинним. Як наслідок, податковою міліцією ГУ ДФС у м. Києві було вилучено 10 080 пляшок горілки.

Зазначимо, що працівники Державної податкової служби, починаючи з січня 2020 року, проводять планові заходи у мережах роздрібної торгівлі щодо виявлення в обігу підакцизної продукції з порушенням норм чинного законодавства.

Загалом з початку року податківці здійснили 17 фактичних перевірок, у ході яких виявили порушення та застосували штрафні санкції на загальну суму 538 тис. гривень. За встановленими фактами незаконної реалізації Державна податкова служба додатково ініціюватиме перевірку підприємств-виробників алкогольної продукції.

«Податкова посилює боротьбу з тіньовим ринком лікеро-горілчаної продукції. Це лише початок. І ми не зупинимося допоки не наведемо порядок у цій сфері. Ті, хто торгують контрафактом, повинні зрозуміти, що ми не дозволимо обкрадати бюджет», – наголосив Голова ДПС Сергій Верланов.

Подробнее
Голосование
Поддерживаете ли Вы политику Президента Зеленского?
Да
Нет
Не знаю