У Дніпропетровську вирішували, як громада може здолати корупцію

28.01.2015 09:16

Провідна міжнародна організація Transparency International, яка регулярно досліджує стан корупції у світі, у своєму Індексі сприйняття корупції (CorruptionPerceptionsIndex) у порівнянні з 2013 роком відзначає лише незначне покращення позицій України – сьогодні Україна посідає 142 місце із 175. За словами Олексія Хмари, виконавчого директора Transparency International Україна, невеликі зміни стались виключно в напрямку активності громадян і їхній готовності боротися з корупцією.

Про це він розповів у Дніпропетровську під час прес-конференції, пише видання «ДНЕПР. ГЛАВНОЕ».

14 жовтня 2014 року в Україні було прийнято пакет антикорупційних змін, до якого увійшли 5 законів. У кінці квітня вступає в силу закон про запобігання проявів корупції, який, за словами столичного експерта, передбачає створення нових принципових інструментів. Зокрема, починаючи з нового року усі декларації службовців в електронному вигляді збиратимуться в єдину базу, доступну для кожного. «Ця система, в разі успішного запуску, зможе за три роки очистити усіх корупціонерів, які практично досі перебувають на службі. Бо за брехню в декларації і за неможливість пояснити, звідки взялися ті великі статки, передбачена кримінальна відповідальність – 2 роки тюрми», - наголосив О.Хмара.

Читайте також: Сколько бюджетных денег украдено на новогодних елках в Днепропетровске?

Для врегулювання конфлікту інтересів при прийнятті рішень на місцевому рівні нова законодавча рамка передбачає створення спеціальної агенції, яка буде максимально ретельно слідкувати за кожним фактом конфлікту інтересів і у випадку його наявності оскаржуватиме, відмінятиме такі рішення через суд. Цей інструмент, сподіваються юристи, фактично за 3-4 роки унеможливить вплив на свої корупційні схеми цілих кланів, які сьогодні існують при українській владі.

«Ще один інструмент в новому антикорупційному законі – це можливість громадськості контролювати владу. Насправді вводиться ціла купа інструментів для громадян, щоб впливати на щоденні корупційні рішення чиновників. Один із яких – громадська антикорупційна експертиза, спеціальна методика оцінювання корупційних ризиків в текстах документів, законів, тощо, яка потім дозволяє скасовувати, чи змінювати ці нормативні акти, зменшувати рівень корупції», - додав експерт.

За його словами, вже сьогодні така методика як експериментальна використовується в деяких великих інституціях. Так, в Парламенті є спеціальний антикорупційний комітет, де створено громадську раду, яка в щоденному режимі перевіряє законопроекти на корупційні ризики, і багато з них потім скасовує, не дає приймати.

«На жаль, переживши Революцію Гідності, ми ніби й змінили перші обличчя на всіх гілках влади, але схеми, які снували рік, два роки тому, існують до сьогодні і продовжують жити. Єдине - масштаб цих схем став трішечки іншим. І причина не у тому, що влада демонструє якісь успіхи у боротьбі з корупцією. Просто на центральному рівні зараз немає осіб, які на собі замикають ті старі корупційні схеми. Та вони продовжують існувати на середньому, інколи – на найнижчому рівні. Це характерно як для всієї України, так і для великих багатих регіонів, таких як Дніпропетровщина, - зазначив Олексій Хмара. - Тому важливо готувати українських активістів, громадян для того, щоб щоденно контролювати владу, особливо в таких питаннях, як корупція. Ми з колегами вирішили підтримувати зусилля громадськості у боротьбі з корупцією і ініціювали програму з навчання представників Дніпропетровської області у використанні різноманітних інструментів громадського контролю за діями чиновників, за корупційними потоками».

Читайте також: Люди должны понимать, как можно контролировать чиновников, - Селин

Щоб підготувати експертів з проведення громадської антикорупційної експертизи з урахуванням Національної антикорупційної стратегії на 2014-2017 роки та новел антикорупційного законодавства, Дніпропетровська обласна громадська організація «Дніпропетровський координаційно-експертний центр з питань регуляторної політики» спільно з TransparencyInternational Україна за підтримки Міжнародного Фонду «Відродження» проводять серію тренінгів у Дніпропетровську. Програма розрахована на 30 представників аналітичних центрів, інститутів громадянського суспільства, бізнес-асоціацій, членів консультативно-дорадчих органів, утворених при органах влади, депутатів місцевих рад, журналістів, студентів ВНЗ.

Олексій Андреєв, голова Дніпропетровської обласної громадської організації «Дніпропетровський координаційно-експертний центр з питань регуляторної політики», висловив сподівання на те, що такий інструмент, як громадська антикорупційна експертиза, буде затребуваним і громадськістю, і владою, адже він направлений саме на прийняття ефективних некорупційних рішень: «Цей інструмент не є конфронтаційним по відношенню до влади. Я вважаю, що це хороша можливість для покращення рівня нашого життя. Тому громадський сектор повинен підтримувати гарні починання влади. Дуже важливо активно застосовувати і використовувати нові інструменти, щоб з часом вони не втратили своєї сили».

«В Україні 90% корупційних схем - не поза законом, це абсолютно свідомо прописані норми. Щоб таких схем не було, потрібно постійно контролювати зміст документів на корупційні ризики. Нам не бракує законодавчих актів, у яких декларується боротьба з корупцією, однак не вистачає реальних результативних дій. Вилучаючи корупцію з конкретних документів, які ухвалюються на рівні того чи іншого органу, можна суттєво покращити економіку міста», - додав виконавчий директор Transparency International Україна Олексій Хмара.

Олексій Літвінов, виконавчий директор Громадської організації «Інститут Громадської Експертизи», розповів, що програма підготовки експертів передбачає цикл з трьох тренінгів. Це дозволить підготувати та сформувати групу фахівців для аналізу і удосконалення Програми запобігання та протидії корупції у Дніпропетровській області на 2013-2015 роки, а також взяти участь у підготовці проекту регіональної та місцевої програм на наступний період. «Під час тренінгів разом з теорією ми надаємо максимальну практичну базу: конкретні висновки результатів експертиз, документи, порівняльні таблиці – те, що дозволяє навіть не дуже підготовленій людині прочитати документ, викрити у ньому корупційні ризики і розробити подальші заходи для їх усунення», - зауважив громадський активіст.

Корупція існує там, де мовчать. Тому експерти закликали громадськість не мовчати про прояви корупції, долучатись до ініціатив інших і спільними зусиллями долати її.

Комментарии
Последние записи в блогах

Бо якраз саме у Дніпрі максимально сконцентровано антидержавне напівкримінальне «братство», яке, за допомогою керівників області, намагається утворити фактично легальну місцеву республіку на кшталт одних із східних ДР, перетворюючи регіон на безправну та мовчазну «мертву зону».

Подробнее

Якщо кожен не буде стояти осторонь, то можна виграти будь-яку справу, тим більш, якщо наша "справа" - справедливість.

Подробнее

2014 рік. Україну зненацька атакував ворог зі сходу. Українські військові робили все що могли, але без суттєвої допомоги добровольчих батальйонів зараз би лінія фронту була десь під Києвом. Сьогодні, коли нахабність ворога в чергове набирає шалених оборотів, добровольці знову пропонують свою допомогу. Але на цей раз Держава чомусь об’явила їм війну, геть забувши хто є справжнім ворогом…

Подробнее

Скільки коштує зараз совість? І чи потрібна вона нашій владі, якщо цю владу призначили саме для того, аби про совість забути назавжди?

Подробнее
Голосование
Поддерживаете ли вы досрочные выборы в Днепре?
Да
Нет
Не знаю