"Промислова" складова майбутніх виборів

08.10.2014 13:35

Парламентські вибори можуть виявитися катастрофою для лобістів важкої промисловості: поки колишні флагмани тонуть в проблемах, фаворитами влади стали зовсім інші люди, пишуть "Коментарі".

Серед лобістів промисловості традиційними чемпіонами парламентського розкладу раніше вважалися кандидати від істеблішменту, що представляють інтереси галузей, які приносили державі найбільшу частку валютної виручки.

В основному правили бал представники обширної газо-хімічної групи Фірташа-Льовочкіна та різношерстого донецького угруповання, хребтом якого були підприємства чорної і кольорової металургії. Перші персоніфікувалися навколо Ріната Ахметова, другі — навколо братів Андрія та Сергія Клюєвих.

Нині в житті всіх перерахованих персонажів наступив відверто переломний момент. І якщо не рахувати тих інвесторів машинобудування, які позиціонувалися як фаворити президента, то в цілому за долю решти ключових інвесторів важкопрому твердо поручитися стало нікому.

Партія регіонів на вибори не пішла. І промисловці, які не ризикнули балотуватися по мажоритарних округах, зайняли в партійних списках нових фаворитів парламентських перегонів місця, які важко назвати прохідними.

Перші з кінця

Так, Блок Петра Порошенка дав притулок в хвості списку відразу трьом представникам групи підприємств автомобілебудівної корпорації «Богдан»: керівнику департаменту інвестицій та кредитування АК «Богдан Моторс» Олександру Ільїну (№162), директору автоскладальної фабрики №2 Владиславу Сопіту (№164) і директору корпорації Оксані Черначук (№165). У списку партії знайшлося місце для і співробітників державного концерну «Укроборонпром»: Андрія Зінчака, радника голови правління концерну (№163), і начальника департаменту рекламної та виставкової діяльності Олени Гуляс (№200).

В Радикальній партії Олега Ляшка на задвірках списку можна виявити заступника гендиректора державної «Української геологічної компанії» Євгена Пухальського (№102), і гендиректора НПК «Ресурс» із Луганської області Анатолія Пахомова (№159).

Хоча, у партії є і «титульний промисловець», який фігурує в перших рядах списку, звалюючи на себе обробку виборців невідпорним іміджем і важливістю галузевих задач: це Віктор Галасюк (№10) — менеджер проектів Bionic Hill і Bionic University. За даними української преси, девелопером будівництв є київський магнат Василь Хмельницький. В рамках реалізації цих починань передбачається забудова землі під Києвом з подальшим розвитком на цих територіях електронної та біотехнічної промисловості. Відзначимо, що донедавна Хмельницький віддавав перевагу більш прозаїчному бізнесу. Але в 2013 році Василь Іванович раптом заявляв, що закрив операцію з продажу 40% акцій компанії UNP, яка, серед іншого, інвестувала і в Bionic Hill. До речі, частину акцій проекту купила група інвесторів з РФ, серед яких фігурував партнер Дмитра Фірташа Аркадій Ротенберг. Якщо ході виборів з’ясується, що російські співзасновники UNP мають якесь відношення до одного з членів списку Радикальної партії, це може помітно ускладнити Ляшку роботу з виборцями.

У прохідній частині списку «Свободи» промисловців немає. Бухгалтери і директори промислових компаній, в основному, зосереджені після 150-го номера, не маючи видимих ​​шансів на проходження до парламенту.

Набагато більше, ніж у інших партій, представники галузей добувної та важкої промисловості представлені в середині та наприкінці списку партії «Народний фронт». Це глава відділення УСПП «Потенціал» у Запоріжжі Петро Ванат (№45), генеральний директор — генеральний конструктор НВО «Хартрон-ЮКОМ» Олександр Романовський (№72), а також співробітники менеджменту гірничодобувної харківської компанії «Інвестор», що раніше належала Арсену Авакову: віце-президент Ігор Котвіцький (№48) та голова правління Марина Єпішина (№130).

Помічений серед претендентів на депутатське крісло від НФ і головний конкурент компанії «Іста» (належала Петру Порошенку) на ринку акумуляторів. Так, № 99 займає начальник відділу кадрів дніпропетровської акумуляторної компанії МНПК «Веста» Наталія Лиходієвська.

Немає представників базових галузей промисловості в прохідній частині списку партії «Батьківщина», яка віддала перевагу близькій виборцям гуманітарній сфері та сектору послуг.

Розуміючи не дуже сприятливу партійну кон’юнктуру, підкріплену результатами численних соціологічних опитувань, представники важкої індустрії прийняли рішення балотуватися в мажоритарних округах, справедливо вважаючи куди ймовірнішим потрапляння в парламент за рахунок голосів електорату містоутворюючих підприємств, читай — своїх підлеглих.

Голоси Дніпра

Дніпропетровщина на цих парламентських виборах, судячи з усього, впевнено перехопила естафетну паличку в Донецькій області за рівнем представництва важкої промисловості серед кандидатів.

Так, в 25-му окрузі глава Наглядової ради «Дніпропетровського стрілочного заводу» Загід Краснов, який виступає від партії «Громадська сила», позмагається з представником «Дніпропетровського електровозобудівного заводу» — безпартійним самовисуванцем, заступником гендиректора підприємства Ігорем Руденко, а також головою правління компанії «Веста Пласт» Владиславом Котовим, висунутим від «Народного фронту».

В 31-му окрузі ризикнути на виборах вирішив співробітник соціальної служби «АрселорМіттал Кривий Ріг» Сергій Олійник (так само представляє «Народний фронт». Його найбільш завзятим суперником видається директор компанії «Рубен» Мерабі Габріадзе, висунутий від «Батьківщини». Зараз він трудиться депутатом міськради Кривого Рогу і очолює Всеукраїнську асоціацію грузинських громад.

В 33-му окрузі балотується безпартійний самовисуванець Костянтин Федін — генеральний директор Південного ГЗК, контрольований Ігорем Коломойським. В 34-му окрузі від «Батьківщини» висунуто Олега Кришина, главу наглядової ради компанії «Вільногірське скло», якого пов’язують з дніпропетровським гірничо-хімічним магнатом Дмитром Мішаловим. Йому протистоятиме Олександр Майстренко — гендиректор компанії «Дніпропетровський крохмале-патоковий комбінат» (висунутий від Блоку Петра Порошенка).

В 37-му окрузі від НФ балотується гендиректор «Стальканат Силур» Сергій Лавриненко, який проживає в Донецьку. В 39-му окрузі вирішив висунутися в депутати Сергій Чанкселян — безпартійний начальник відділу збуту державного ВО «Південмашзавод».

Найпоказовішим у цьому плані, ймовірно, стане Дніпропетровський округ №30, де висунув свою кандидатуру від пропрезидентського Блоку Петра Порошенка генеральний директор заводу «ДніпроАзот» Олександр Дубінін. Завод належить компаніям губернатора області Ігоря Коломойського. Підпорядковується губернатор президенту Порошенку. Його ім’ям названа партія Блоку Петра Порошенка, яка, в свою чергу, висунула директора заводу, який належить губернатору. Простим округ назвати не можна. Тобто, так вийшло, що у Коломойського широке поле для маневру, і у представника альянсу Порошенко-Коломойський в окрузі відразу кілька серйозних конкурентів. Серед інших гендиректор «Баглійського заводу металоконструкцій «Сектор-Д» Дмитро Дементьєв, який висунувся від партії Сергія Тігіпка «Сильна Україна».

Дефіцит донецьких магнатів

Якщо раніше від Донецька обирався цілий розсип олігархів різного ступеня впливу і товщини портмоне, то на цей раз депутатами захотіли стати всього один мільярдер і декілька мільйонерів.

У Краматорську (№48) компанія «Енергомашспецсталь» (ЕМСС), що належить російській державній атомній монополії ТВЕЛ, вирішила висунути відразу двох кандидатів в український парламент. По-перше, сина колишнього власника підприємства Сергія Близнюка, який очолює департамент розвитку. По-друге, гендиректора — Максима Єфимова, який конкуруватиме за голоси краматорських виборців зі своїм підлеглим.

Наявність відразу двох представників одного підприємства зрозуміла — основна продукція заводу стала жертвою нового українського закону про санкції. ЕМСС виробляє штучний товар — виковки для складання днища ядерних цивільних і військових атомних реакторів.

Зараз у зв’язку з забороною на експорт військових товарів та продукції подвійного призначення, виковки не поставляються до Росії. А в державах колишнього СРСР їх більше не робить ніхто. Якщо у російської держкомпанії у ВР України виявиться свій депутат, виковки для військових реакторів буде легше перевести в категорію суто цивільних товарів або взагалі ініціювати їх вилучення з санкційних списків.

В Констянтинівці (№49) містоутворюючими підприємствами колись були заводи «Автоскло» і «Спецскло», яких в 1990-ті роки витіснили з ринків іноземні виробники. Ці заводи майже дощенту знищено ще задовго до початку нинішніх бойових дій. Залишилися хіба що земельні та патентні права. Але на нинішніх парламентських виборах (як, втім і на всіх попередніх) місто в мажоритарному окрузі представлене безпартійним Олегом Шевченком, власником компанії «Спецскло-А» (колишній директор авіаскладального заводу «Авіант»), який назвав себе безпартійним.

Ще один видатний олігарх ПР — власник шахти «Комсомольська Західна» Леонід Байсаров, стан якого в 2012 році оцінювався на рівні $587 млн., висунув свою кандидатуру по округу №49.

На непідконтрольній українській владі території у Макіївці (№55) кандидатом значиться директор компанії «Енергометан» Валерій Омельченко, член ПР і чоловік Вікторії Джарти. В 56-му окрузі (теж в Макіївці) висунув свою кандидатуру депутат нинішнього скликання від ПР Віталій Борт, власник великої компанії «Метал Трейд 2000».

У Маріуполі (№57) сперечатимуться за голоси виборців висунутий «Батьківщиною» начальник ремонтного цеху металургійного комбінату ім. Ілліча Федір Шишман і безпартійний депутат нинішнього скликання Сергій Матвієнков (з 1982 по 1998 працював на ММК ім. Ілліча). В 58-му окрузі Маріуполя «Азовсталь» Ріната Ахметова виставила на виборах безпартійного кандидата Валерія Левченка, директора комбінату з інжинірингу.

І буквально в останній день подачі документів ЦВК зареєстрував голову Донецької облдержадміністрації мільярдера Сергія Таруту (округ №58), стан якого оцінюють на рівні $479 млн.

Харківський наповнювач

На 168-му окрузі за голоси виборців боротиметься колишній гендиректор заводу ім. Малишева, екс-глава Мінпромполітики Віталій Немилостивий, який представляє Блок Петра Порошенка. Власник компанії «Т.М.М.» Микола Толмачов, статок якого оцінювався в 2013 році пресою в $650 млн., самостійно висунувся на окрузі №169. У Куп’янську (№177) позмагається безпартійний Сергій Бєлов — заступник директора близької до братів Клюєвих фірми «Харківкольормет».

На 179-му окрузі місце фаворита парламентських перегонів зайняв депутат ВР нинішнього скликання, власник машинобудівного холдингу УПЕК Анатолій Гіршфельд, оцінка стану якого в різних джерелах коливається від $64 млн. до $200 млн.

В окрузі №180 приблизно однакові шанси на успіх мають начальник управління виробничої інфраструктури Державного космічного агентства, глава наглядової ради «Київський радіозавод», безпартійний Олександр Голуб і комерційний директор енергокомпанії «Вітал ТЕР» Віталій Логінов від Блоку Петра Порошенка. Президентська партія і держпідприємство приречені знайти спільну мову.

Відтінки кольормету

Мільярдер Сергій Клюєв залишається поки що єдиним із представників найбільших інвесторів української важкої промисловості, який ризикнув зіграти на майбутніх виборах самостійно, без підтримки будь-якої із партій. Він міг би висунутися в Запоріжжі, де працює кілька його з братом Андрієм підприємств, але порахував за краще балотуватися у взятому недавно під контроль української армії Артемівську, округ №46, де розташований приналежний братам завод з обробки кольорових металів (АЗОКМ) — провідний в Україні виробник міді.

Недалеко від цього підприємства, але вже на території Луганської області знаходиться завод вторинної металургії алюмінію «Інтерсплав», що входить до орбіти бізнесу Клюєвих, в Донецьку функціонує «Донкольормет», а в Костянтинівці працюють партнерські братам компанії-виробники свинцю і цинку.

Багато вітчизняних експертів знаходять суто політичні пояснення рішенню Сергія Петровича балотуватися саме від проблемного регіону, а не більш спокійного Запоріжжя. Або ж зовсім затишного Світловодська в Кіровоградській обл., де теж розміщується одне з підприємств братів — «Силікон».

Але інтригу можна пошукати і в економічній площині. В збуті, оскільки всі перераховані вище металургійні підприємства строго розраховані на внутрішній ринок України. На ньому вони досить жорстко конкурують із двома виробниками з РФ, які працюють в Підмосков’ї і Північній Осетії, а також із компаніями з Туреччини та Болгарії. У постачанні, оскільки підприємства групи Клюєвих критично залежать від контролю над величезним українським ринком кольорового металобрухту. Деякі російські та турецькі конкуренти схильні сприймати перераховані активи Клюєвих як більмо на оці. Зараз вони цілком можуть нанести удар по металобрухтовій імперії концерну «Укрпідшипник», який належить Клюєвим.

Щоб цей удар не зміг отримати підтримки у владних коридорах Києва, Клюєвим потрібно показати лояльність, і формально відмежуватися від подій на південному сході. Участь у виборах виглядає найпростішим і наочним способом такої демонстрації.

Крім цього, один із провідних в Україні споживачів свинцю, цинку і міді — близьке серцю Петра Порошенка українське автомобілебудування. А також український акумуляторний гігант «Іста», що донедавна йому належав. Словом, якщо є такі конкуренти і такі покупці, тоді вибір саме Артемівська стає зрозумілим.

Дуже можливо, що результати виборів у цьому окрузі можуть бути оскаржені. Але ось заводи треба продавати не злостивцям, які їх прагнуть закрити, а тим покупцям, від яких за них можна щось отримати. Отримати в ідеалі і грошима, і актуальною «дружбою з прикриттям». Адже Андрій Клюєв з подання Києва досі числитися в міжнародному розшуку. Всі ці тонкі нюанси не властиві іншим великим інвесторам української важкої промисловості. В їхньому бізнесі змінюється багато чого і далеко не завжди на краще. Але, не дивлячись на це, представлення інтересів підприємств на виборах відбувається по-старому.

І товариші, які до них долучилися

В 77-му окрузі Запоріжжя спробує продовжити своє перебування в парламенті останній з «червоних директорів» української авіаракетної промисловості, власник турбобудівного підприємства «Мотор Січ» В’ячеслав Богуслаєв. Стан Героя України в 2013 році експерти оцінювали в межах від $234млн. до $1 млрд. 44 млн.

В Луганську (№105) «Сильна Україна» висунула в окрузі главу наглядової ради компанії «Сталь» Володимира Комісаренка. В Рубіжному (№112) балотується глава «регіоналів газової компанії» Юлій Іоффе і традиційний політичний партнер голови «Опозиційного блоку» Юрія Бойка. В орбіті останнього на Луганщині знаходяться підприємство «Склопластик» і компанії, що працюють на базі казенного хімзаводу «Зоря» концерну «Укроборонпром».

На Полтавщині, в Комсомольську (№150) висунувся безпартійний депутат Костянтин Жеваго, статок якого в 2013 році оцінювався на суму $1,1 млрд.

У Луцькій області, в Острозі (№153) у виборах бере участь безпартійний Володимир Свирида — заступник директора держкомпанії «Воєнремнсервіс» Міноборони України (головне військово-ремонтне підприємство).

Текст: Андрій Старостін

 

Как это повлияет на рейтинг:
Партия ВО "Свобода"
Подробнее
Партия ВО "Батькивщина"
Подробнее
Политическая партия "Європейська солідарність"
Подробнее
Политическая партия "Народный фронт"
Подробнее
Комментарии
Последние записи в блогах

Питання збереження давніх слов'янських православних сакральних місць нині, у період активних перетворень та будівництв, постає особливо актуально. Стосується воно і найдавніших слов'янських територій, які розміщуються в Волино-Карпатському регіоні, найперше на історичній Волині (нині північно-західний регіон України та окремі землі Польщі та Білорусі), власне, на Погоринні, більша частина якої припадає на Рівненську область.

Саме тут знаходяться ті місця, які були серцем першої слов'янської держави нової ери в Європі - Дулібської (Дулібського Союзу 1-9 ст.н.е.).

Саме тому місцеві інтузіасти наполегливо прагнуть зберегти давні святі місця, серед яких унікальні, такі як Хотинське джерело (Першоджерело) поблизу Рівного.

Про історію рятування джерела ентузіастами "Українського товариства охорони пам'яток історії та культури Рівненської області" та місцевою владою від занепаду та захаращення читайте у статті, що нижче...

Подробнее

Платники податків мають право зареєструвати другий примірник акцизної накладної на розподіл пального

 

Лівобережне управління ГУ ДПС у Дніпропетровській області інформує, що ДПС України на офіційному вебпорталі за посиланням https://tax.gov.ua/nove-pro-podatki--novini-/396944.html повідомила, що з 28.10.2019 розпочато реєстрацію другого примірника акцизної накладної, складеної у порядку, передбаченому   п. 23 Перехідних положень Податкового кодексу України (далі – ПКУ), за умови, що перший примірник такої акцизної накладної зареєстрований в Єдиному реєстрі акцизних накладних (далі – ЄРАН) згідно з п. 23 підрозділу 5 розділу ХХ «Перехідних положень» ПКУ.

Подробнее

Податкова знижка для фізичних осіб

Лівобережне управління ГУ ДПС у Дніпропетровській області повідомляє, щоб повернути частину податку на доходи фізичних осіб, сплаченого громадянами із заробітної плати, можна, зокрема, у разі реалізації права на податкову знижку. Згідно з положеннями ст. 166 Податкового кодексу України (далі – Кодекс) платники податку на доходи фізичних осіб мають право на податкову знижку за наслідками звітного податкового року.  Для реалізації права на податкову знижку платнику податку необхідно заповнити та подати податкову декларацію про майновий стан і доходи декларацію до 31 грудня року наступного за звітним.

Податкова знижка для фізичних осіб, які не є суб'єктами господарювання, - це документально підтверджена сума (вартість) витрат платника податку - резидента у зв'язку з придбанням товарів (робіт, послуг) у резидентів - фізичних або юридичних осіб протягом звітного року, на яку дозволяється зменшення його загального річного оподатковуваного доходу, одержаного за наслідками такого звітного року у вигляді заробітної плати, у випадках, визначених Кодексом.

Подробнее

Право на податкову знижку за 2018 можна використати по 31 грудня (включно) 2019

Лівобережне управління ГУ ДПС у Дніпропетровській області доводить до відома громадян, що використати права на податкову знижку за підсумками 2018 року  громадяни можуть  по 31 грудня (включно) 2019 року, подавши Декларацію про майновий стан і доходи до податкового органу за місцем реєстрації фізичної особи.

Подробнее
Голосование
Поддерживаете ли вы досрочные выборы в Днепре?
Да
Нет
Не знаю