Активна громада є запорукою прийняття антикорупційного пакету

10.10.2014 10:10

9 жовтня у прес-клубі ДОО НСЖУ представники громадських організацій, які брали участь в розробці Антикорупційного пакету, розповіли про те, як зміняться підходи до боротьби з корупцією у разі прийняття законів.

Про це повідомляє видання "ГЛАВНОЕ".

За даними моніторингового дослідження, яке проводить Transparency International, за індексом сприйняття корупції серед 176 країн світу Україна посідає 144 місце. Як зазначив адміністративний директор ГО «Transparency International Україна», координатор національної моніторингової кампанії «Декларації без декорацій» Анатолій Стоян, є два фактори, які визначають стан корупції в Україні: зовнішній і внутрішній: «Зовнішні прояви корупції в Україні – це процвітання хабарництва, це те, що сьогодні важко працювати бізнесу, складно з іноземними інвестиціями. Стан внутрішнього фактору демонструють результати моніторингової кампанії «Декларації без декорацій», яку ми проводили з листопада 2013 року».

Анатолій Стоян розповів, що національна кампанія «Декларації без декорацій» дослідила стиль життя високопосадовців на його відповідність змісту майнових декларацій за 2011-2013 роки. Аудиту підлягали 405 високопосадовців (міністри, голови ОДА та міських рад, міські голови та всі їхні заступники). За результатами моніторингу було встановлено, що у 69 посадовців фактичний стиль життя значно перевищував задекларовані статки. Так, у середньому, міністр жив у 30 разів краще, ніж це дозволяли офіційні доходи. У губернаторів невідповідність перевищувала 16 разів, а у мерів обласних центрів - 8-10 разів. Зараз громадські активісти разом з журналістами-розслідувачами збирають інформацію на нових урядовців.

Голова Дніпропетровської обласної громадської організації «Дніпропетровський координаційно-експертний центр з питань регуляторної політики» Олексій Літвінов наголосив, що моніторинг декларацій – це була ініціатива громадськості. Адже невідповідність реального стилю життя багатьох посадовців офіційним доходам очевидна. І самих розмов про корупцію без фактів недостатньо, щоб притягти до відповідальності.

«Ініціативу, яку започаткувала Transparency International, підтримала і наша громадська організація. Взагалі до моніторингу долучились 40 громадських організацій, журналістські агенції, розслідувальники. Завдяки спільним зусиллям створено банк даних декларацій державних службовців 2011-2013 років. Відтак, ми маємо можливість порівняти задекларовані статки, приміром, мера Дніпропетровська чи колишнього губернатора за кілька років», - розповів Олексій Літвінов.

Громадські моніторинги дозволили викрити лише верхівку корупційного айсбергу. Використовуючи свій досвід та результати досліджень громадські організації спільно із міністерством юстиції та профільним парламентським комітетом розробили Антикорупційний пакет законів. 7 жовтня 2014 року під загрозою бути закиданими гнилими томатами народні депутати України прийняли у першому читанні частину законопроектів Антикорупційного пакету.

«На жаль, ми бачимо, що і сьогодні немає протидії корупції. Тому важлива роль громадськості полягає у контролі за владою. Як ви можете бачити, ми не мовчимо – проводимо протестні акції, закликаємо посадовців бути, по-перше, чесними у своїх деклараціях, намагатись жити на зароблене. Саме завдяки активній участі громадськості, тиску на народних депутатів 7 жовтня були проголосовані у першому читанні п’ять із семи запропонованих законопроектів», - додав Анатолій Стоян.

Він назвав законопроекти, які парламент проголосував у першому читанні, та які ні. Так, Верховна Рада прийняла закон, що дає можливість заочно судити чиновників, які перебувають у міжнародному розшуку за злочини проти України. Ще чотири законопроекти депутати хочуть доопрацювати і розглянути в цілому 14 жовтня. Це документи, за якими затверджується антикорупційна стратегія України, створюється Антикорупційне бюро, створюється превентивний спецорган, що перевірятиме декларації чиновників, та відкривається кінцевий власник-вигодоодержувач компанії.

Окрім цих п’яти законопроектів парламент так і не розглянув ініціативи по відкриттю даних майнових реєстрів і земельних кадастрів та по запровадженню прозорості витрачання бюджетних коштів. А без них, на думку представника Transparency International Україна, антикорупційна реформа є неповною.

У тому, що остаточне прийняття законів парламент переніс на тиждень, представники громадських інституцій вбачають певні ризики. Ймовірно, депутати вноситимуть в тексти зміни, які суттєво послаблять очікувані документи. Тому активісти контролюватимуть роботу парламентарів, слідкуватимуть за результатами голосування, щоб нарешті запустити антикорупційну реформу.

Саме небайдужість, активна позиція громадян, на думку учасників прес-конференції, може бути рушійною силою перетворень в Україні. Революція Гідності і Євромайдан продемонстрували високий рівень самоорганізації населення. Представники громадських інституцій, учасники прес-конференції, наголосили на важливості співпраці і з журналістами, щоб доносити інформацію до людей. Адже без підтримки в регіонах усі ці зміни, перетворення будуть, але не так швидко, як має бути, і не такими ефективними.

«Якщо ми не запровадимо тут, на Дніпропетровщині, громадський контроль і спостереження, ми не дисциплінуємо наших чиновників. Ніхто з Києва не приїде і не наведе нам тут лад – переконаний Олексій Літвінов. – Ми, громадські організації, готові давати інформацію, ділитись досвідом, проводити навчання для того, щоб людей підготувати, поповнити ті знання, яких їм не вистачає. Але, в першу чергу, люди самі повинні мати бажання навести лад. Найбільш вмотивована категорія – це молодь, саме люди віком до 35 років найбільше зацікавлені у тому, щоб жити по-новому».

«Прийняття Антикорупційного пакету стане дуже важливим кроком уперед. Тому слід докласти максимум зусиль, щоб в Україні відбулись реформи, щоб ситуація змінилась на краще», - резюмував Дніпропетровський активіст.

Комментарии
Последние записи в блогах

Питання збереження давніх слов'янських православних сакральних місць нині, у період активних перетворень та будівництв, постає особливо актуально. Стосується воно і найдавніших слов'янських територій, які розміщуються в Волино-Карпатському регіоні, найперше на історичній Волині (нині північно-західний регіон України та окремі землі Польщі та Білорусі), власне, на Погоринні, більша частина якої припадає на Рівненську область.

Саме тут знаходяться ті місця, які були серцем першої слов'янської держави нової ери в Європі - Дулібської (Дулібського Союзу 1-9 ст.н.е.).

Саме тому місцеві інтузіасти наполегливо прагнуть зберегти давні святі місця, серед яких унікальні, такі як Хотинське джерело (Першоджерело) поблизу Рівного.

Про історію рятування джерела ентузіастами "Українського товариства охорони пам'яток історії та культури Рівненської області" та місцевою владою від занепаду та захаращення читайте у статті, що нижче...

Подробнее

Платники податків мають право зареєструвати другий примірник акцизної накладної на розподіл пального

 

Лівобережне управління ГУ ДПС у Дніпропетровській області інформує, що ДПС України на офіційному вебпорталі за посиланням https://tax.gov.ua/nove-pro-podatki--novini-/396944.html повідомила, що з 28.10.2019 розпочато реєстрацію другого примірника акцизної накладної, складеної у порядку, передбаченому   п. 23 Перехідних положень Податкового кодексу України (далі – ПКУ), за умови, що перший примірник такої акцизної накладної зареєстрований в Єдиному реєстрі акцизних накладних (далі – ЄРАН) згідно з п. 23 підрозділу 5 розділу ХХ «Перехідних положень» ПКУ.

Подробнее

Податкова знижка для фізичних осіб

Лівобережне управління ГУ ДПС у Дніпропетровській області повідомляє, щоб повернути частину податку на доходи фізичних осіб, сплаченого громадянами із заробітної плати, можна, зокрема, у разі реалізації права на податкову знижку. Згідно з положеннями ст. 166 Податкового кодексу України (далі – Кодекс) платники податку на доходи фізичних осіб мають право на податкову знижку за наслідками звітного податкового року.  Для реалізації права на податкову знижку платнику податку необхідно заповнити та подати податкову декларацію про майновий стан і доходи декларацію до 31 грудня року наступного за звітним.

Податкова знижка для фізичних осіб, які не є суб'єктами господарювання, - це документально підтверджена сума (вартість) витрат платника податку - резидента у зв'язку з придбанням товарів (робіт, послуг) у резидентів - фізичних або юридичних осіб протягом звітного року, на яку дозволяється зменшення його загального річного оподатковуваного доходу, одержаного за наслідками такого звітного року у вигляді заробітної плати, у випадках, визначених Кодексом.

Подробнее

Право на податкову знижку за 2018 можна використати по 31 грудня (включно) 2019

Лівобережне управління ГУ ДПС у Дніпропетровській області доводить до відома громадян, що використати права на податкову знижку за підсумками 2018 року  громадяни можуть  по 31 грудня (включно) 2019 року, подавши Декларацію про майновий стан і доходи до податкового органу за місцем реєстрації фізичної особи.

Подробнее
Голосование
Поддерживаете ли вы досрочные выборы в Днепре?
Да
Нет
Не знаю